RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
23. september, 2016

Tamm teise nurga alt

Rahvaluule põhjal on Eestis kõige enam pühaks peetud tamme.

Tamme kõrval on pühitsetud veel kaske, pärna, kuuske, mändi, pihlakat, kadakat, paju, remmelgat, leppa, jalakat, haaba, künnapuud, saart, metsõunapuud, paplit. türnpuud, toomingat, sarapuud, elupuud ja kastanit.

Eestis laialdaselt pühapuuna austatud tamme on austatud ka mujal Euroopas - Vana-Kreeka mütoloogias oli tamm pühendatud peajumal Zeusile, kes kõneles oma alamatega tamme lehesahina läbi.

Tamm on olnud pühapuu ka paljudes teistes kultuurides kus on alati seotud olnud välgu-, äikse- ja vihmajumalatega.

See ei ole juhus, vaid küllap märgati, et välk kipub maastikul lööma just üksikusse tamme.

Tegelikult töötavad kõik puud piksevardana aga tamm on suure veesisalduse tõttu eriti hea elektrijuhtivusega, mis võimaldab tal ka suurema tõenäosusega välgulöögist toibuda.

Tammega on seotud üle terve maailma hulk erinevaid loomislugusid, seletus- ja tekkemuistendeid. Tamm on loomislugude levinuim ilmasammas ja tammega seotud seletusmuistendite sage teema on pudenemast keelduvad lehed.

Üks võimalikest seletustest räägib eri variatsioonides sellest, et kui tamm oma lehed sügisel langetaks, siis võtaks vanatühi võimust. 

Kohalik tammelugude erivorm on aga Rootsi kuninga tammed, mille läbiv motiiv on Rootsi kuninga istutatud või tema maha torgatud kepist võrsunud puu. Sääraseid puid on Eestis üle saja - kui kõik legendid tõele vastaks, siis poleks Rootsi kuningal puude istutamise kõrval suurt millekski muuks aega jäänudki. Kuidas see ütlemine ongi - istutades oled sa õnnelik ...

Panga tamm

 

 

 




Rahvasuu teab pajatada, et Panga tamme elu saanud alguse, kui Narva all lüüa saanud Rootsi kuningas kiiruga ranniku poole põgenes. Tema hobuse kapjade alt lennanud Pangamäele suur tammetõru, mis seal idanema hakkas ja suureks puuks kasvas.

Leissaare ehk Rootsi Kuninga tamm

 







Kaitsealust Leissaare tamme on lihtne märgata - 21 m kõrgune ja 412 cm jämedune põlispuu asub lagedal otse Kilingi-Nõmme - Tali tee ääres. Leissaare tamme tõrudest peaks Eesti Vabariigi 100 sünnipäevale pühendatud projekti tulemusel tulevikus võrsuma uus Saarde valla tammepark II Maailmasõjas hävinu asemele.

 

Leissaare tamme tuntakse ka ühena Rootsi Kuninga tammedest, mida üle Eesti on ilmselt sama palju nagu Kalevipoja vestitasku- ja lingukive.
Tammetõrud

Kommentaarid

05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1

Lisa kommentaar

Email again: