Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
25. september 2014

Mürgine harilik kikkapuu (Enonymus europaeus)

Just praegu püüab pilku kikkapuu oma roosakaspunaste ja arvukate laternaid meenutavate kuparviljadega.

Piklik-munajad, terava tipuga ning saagjate servadega lehed on juba värvumas kollasteks ja punasteks. Kuni viie meetri kõrguseks kasvav kikkapuu on enamasti vormilt põõsas, kuid võib kasvada ka väheldaseks puuks. Tema kandilised oksad on noorelt rohelised ja hiljem värvuvad pruunikashalliks, kogu taim on tugevalt mürgine.

Haruldase taime loodusliku levila põhjapiir ulatub Koiva jõeni. Siin jõe kallastel ongi kikkapuu päriskodu, kuid teda leidub kümnekonnas paigas ka mujal Eestis ja paljudes aedades ilutaimena.

Möödunud aegadel valmistati kikkapuu väga kõvast puidust saapanaelu, õmblusnõelu, klahve, kedervarsi, värtnaid ja muid väikesi ja vajalikke esemeid.

Tänapäeval kuulub kikkapuu ohustatud liigina LK II kategooriasse.

Kikkapuu põõsas Koiva jõe kaldal 21. septembril.








Puukujuline kikkapuu Koorkülas Valgamaal.












Viljad on valminud.








Hariliku kikkapuu leiukohad Eestis.









http://efloora.ut.ee/Kuusalu/species/3469.html

Lisa kommentaar

Email again: