Kampaania tutvustus
ÜRO on kuulutanud käesoleva aasta rahvusvaheliseks metsa-aastaks. Metsa-aastal pööratakse tähelepanu inimese tegevusele metsas ning propageeritakse metsa jätkusuutlikku majandamist.
Eestimaa metsad jagunevad era-ja riigimetsaks. Umbes pooled meie metsadest kuulvad riigile ning neid haldab RMK.
Tänavuaastase kampaania peamised sõnumid leiavad kajastust meie kampaaniamaterjalides, mida hakkamegi siia veebilehele koguma. Head vaatamist ja kaasaelamist, mõnusat mõtisklemist ja aktiivset osalemist inimese ja metsa suhetes, mida me kõik omal moel kujundame.
Siinkohal lühike ülevaade meie selleaastastest tegemistest.
Kontserdisari „Eesti metsa lugu“ on Eesti Kontserdi ja RMK koostöös sündinud ainukordne ühisprojekt, millega Eesti metsa lugu jõudis mitmekümnesse Eestimaa paika. Sageli sellistesse ebaharilikesse kohtadessegi, kus tavapäraselt pole harjutud kontserte kuulama.
Meie kontsertsarjas toimus üle 30 ürituse, millest igaüks keskendus kindlale ajastule – ennemuistsele ajale, mõisaajale, Eesti ajale, nõukogude ajale või kaasajale. Esitati vastava ajastu muusikat ning pajataja jutustas vaatluse all oleva perioodi kohta, kuidas inimene on siinmail metsaga koos elanud, millist rolli mets on tolle ajastu inimese elus mänginud ning mis olid metsandusega seotud peamised uuendused sellel ajastul.
Pajatajatena astusid üles Ott Sandrak, Samuel Golomb, Hendrik Relve või Vladislav Koržets. Lisaks nende vahetule kõnelemisele ilmestasid enamikke meie kontsertüritusi Taavi Varmi, Taavet Janseni ja Andres Tenusaare poolt loodud liikuva pildiga illustreeritud ajalooetappide lühiülevaated, millel teksti loeb Aarne Üksküla.
Neid klippe on kõigil võimalik vaadata ka siitsamast meie kodulehelt.
Kontsertürituste kohta loe lähemalt
siit.
Animatsioon Andres Tenusaar, teksti luges Aarne Üksküla, heli Orbital Vox Stuudiod
RMK 2011 Metsa-aastaAnimatsioon Andres Tenusaar, teksti luges Aarne Üksküla, heli Orbital Vox Stuudiod
RMK 2011 Metsa-aastaAnimatsioon Taavi Varm, teksti luges Aarne Üksküla, heli Orbital Vox Stuudiod
RMK 2011 Metsa-aastaVideo Taavet Jansen ja Lukas Jansen, teksti luges Aarne Üksküla, heli Orbital Vox Stuudiod
RMK 2011 Metsa-aastaKonkursid. Ootame kõiki osaleme meie konkurssidel:
- Metsapostkaart on konkurss, mis on end Eesti koolilaste seas juba aastaid tõestanud. Sellele konkursile on oodatud meie koolilaste tööd, mida esitatakse koolide kaupa. Loe lähemalt siit.
- Fotokonkurss „Metsa eluring“ ootab töid kõigilt fotohuvilistelt, kes võivad konkursile esitada fotojäädvustusi nii metsa istutamisest, hooldamisest, raietöödest kui ka puidu töötlemisest saekaatris, mööblitööstuses või mujal. Oodatud on nii kaasaegsed tööd kui ka ajaloolised fotod – kodustest albumitest või arhiividest leitud materjal. Loe lähemalt siit.
- Esseekonkurss on mõeldud neile, kes soovivad end väljendada sõna abil. Praeguseks on tööde esitamine lõppenud, kuid ootame kõiki huvilisi esitatud töid lugema ja hindama. Loe lähemalt siit.
Perepäevad toimusid
- 16. juulil Kohtla Kaevanduspargi taasmetsastatud territooriumil ning
- 4.septembril Keila-Joa pargis
Perepäevad olid samuti osa Eesti metsa loo jutustusest, millega pakkusime külastajatele sisukat päeva ja mõjusat kultuurielamust. Eesti Kontserdiga koostöös sündinud projekti raames esinesid meie vabaõhulavadel Bel-Etage’i swingorkester Mart Sanderi juhatusel, kus solistideks olid Janne Ševtšenko, Pirjo Püvi, Andres Köster ja Taimo Toomast ning
UMA: Aleksei Saks (trompet),
Robert Jürjendal (kitarr) ning
Andi Pupato Šveitsist (löökpillid). UMA ambient-jazz stiilis läbi kõiksuse avaruste kulgeva muusika taustal kõlas
Janek Mäggi metsaluule Guido Kanguri esituses ning
Liisi Koikson ja bänd.
Nagu traditsiooniks on kujunenud said kõik RMK perepäeva külalised lüüa kaasa ka muudes tegevustes – valmistades midagi oma kätega, õppides üht-teist praktilist, kas mõnda töövõtet või materjalikasutust, uurides kohalike meistrite kätetööd või mõnd temaatilist väljapanekut.
Täpsema info toimunud perepäevade kohta leiad peagi
siit.
6. klasside metsakülastus on loodusharidusprogramm, mis käivitub 2011/2012 õppeaastal nimetatud vanuseklassis olevatele Eesti koolilastele.
Metsakülastuse käigus lähevad õpilased koos RMK juhendajaga metsa, kuulavad ja omandavad teadmisi metsa majandamisest – aga mitte ainult! Kindlasti toimub ka praktiline metsatöö oskuste omandamine.
Igale maakonnale oma metsanduslik õpperada! Täna on RMK-l erineva sisuga õpperadu. Neid, mis tutvustavad erinevaid taimi, linde, loomi ja putukaid, aga ka neid, mis räägivad metsade majandamisest.
Et metsa-aasta eesmärgiks on täiendada inimeste teadmisi just metsade majandamisest, oleme seadnud endale sihi, et 2011. aasta lõpuks on igas maakonnas metsanduslik õpperada. Selle sihi saavutamisel on kõigil võimalus kaasa lüüa, kas
- pakkudes välja radadel käsitletavaid teemasid,
- pakkudes välja kohti radade rajamiseks riigimetsas,
- osaledes radade rajamiseks korraldatavatel talgupäevadel.
RMK tegemiste kohta metsa-aastal loe ka siit.
Metsa-aasta avati Eestis 23. jaanuaril Estonia kontserdisaalis. Metsa-aasta patroon on president Toomas-Hendrik Ilves.
Vaata ka presidendi videotervitust.