Eesti Rahvusmeeskoor
Eesti Rahvusmeeskoori (RAM) asutas 1944. aastal koorimuusika suurkuju Gustav Ernesaks. Algselt a cappella meeskoor on tänaseks kasvanud maailmas tuntud professionaalseks koorikollektiiviks, kelle tegevuse tähelepanuväärse osa moodustavad suurvormide ettekanded.
Koor teeb regulaarselt salvestusi ringhäälingule, koostööd on tehtud firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, Virgin Classics ja GB Records. Viimasel viiel aastal on valminud 10 plaati, neist hilisemad on “Mu isamaa on minu arm” (Ernesaks), “Silva Caledonia”(Bryars, Tulev) ja Tulelaul (Sink, Lepik, Marguste).
2004. aastal võitis RAM koorimuusika kategoorias Grammy-auhinna. Selle teenis plaat Sibeliuse kantaatidega (Virgin Classics), kus Paavo Järvi juhatusel musitseerivad RAM, Ellerhein ja ERSO. Sama koosseisu poolt salvestatud plaadi Edvard Griegi teosest “Peer Gynt” valis BBC Music Magazine 2005. aasta parimaks orkestrimuusika albumiks.
Eesti Rahvusmeeskoori pikemaajalisteks dirigentideks on olnud Olev Oja, Kuno Areng, Ants Üleoja, Uno Järvela, Harald Uibo, Ants Soots, Kaspars Putninš Lätist ning alates 2008. aastast on koori kunstiline juht Ants Soots.
Koori repertuaar ulatub renessansist 21. sajandi muusikani, Eesti heliloojate kõrval on koorile kirjutanud sellised maailmanimed nagu Šostakovitš, Taktakišvili, Bryars ja Bonato. RAM on andnud üle 6000 kontserdi kõikjal Eestis, endise NSVLi suuremates keskustes, mitmel pool Lääne-Euroopas, Iisraelis, Kanadas ja USAs, 2010. aastal on lauldud nii paljudes Eesti kontserdipaikades kui ka Bremenis, Tamperes, Berliinis ja Pariisis.
RAMis laulab praegu 49 lauljat. Hooaja jooksul antakse keskeltläbi 40-50 a cappella kontserti, osaletakse ca 5-6 suurvormi ettekannetel. Koori ees seisab hooaja jooksul umbes 15 välisdirigenti, kellest vähemalt kaks valmistab ette iseseisva a cappella kava.