RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
16. jaanuar, 2020

Aasta sammal 2020 on harilik valvik

Harilik valvik on väga dekoratiivse ja iseloomuliku välimusega lihtsalt määratav sammal – püüab pilku ja lausa kutsub paitama.

Aasta samblale harilikule valvikule (Leucobrym glaucum) meeldib elada merelisema kliimaga niiskemates metsades, nii et teda võib Eestis kohata peamiselt Lääne-Eestis ja saartel.

Harilik valvik kuulub kaksikhambaliste sugukonna valvikute perekonda ning on teadaolevalt  ainus valvikuliik Eestis. Euroopa parasvöötmest leidub neid veel kaks liiki ja suurem osa valvikuliikidest kasvab sootuks palavvöötmes.

Tema kasvukohad näivad juhuslikud selles mõttes, et neid kasvab nii kuivades palumännikutes kui ka soostuvates okas- ja segametsades või hoopis märjas lodus.  

Valviku silmatorkava valkjasrohelise värvuse taga on erilise ehitusega samblalehekesed, kus klorofülli sisaldavad rohelised rakud on ümbritsetud seest tühjadest rakkudest, mis peegeldavad liigset valguskiirgust ja aitavad samblal niiskustasakaalu hoida.

Valvik moodustab metsa all erineva suurusega mättaid või padjandeid, mis võivad laiuda kuni pea ruutmeetristel lappidel ja olla kuni meetri kõrgused. Kuna sammal kasvab umbes ühe sentimeetri aastas, siis võivad sellised mättad olla aastakümneid vanad.


Lisa kommentaar

Email again: