Eestimaa hiied – Jaagu-Mihkli hiiekivi
Jaagu-Mihkli hiiekivi Läänemaal peaks teretuttav olema igale teadmishimulisele loodusmatkajale, kes sattunud mööda Risti-Virtsu maanteed kulgema, sest see looduslik pühapaik on, erinevalt paljudest teistest, tänuväärselt hästi märgistatud.
Saunasuurune kivimürakas ise on maanteelt kiviga visata ja kipub vegetatsiooniperioodil vägisi võssa kasvama ning rohtuma, seega parim aeg kivivaatlusteks on just praegu, mil see näiteks fenoloogilis-ornitoloogilise huvireisiga ühildada.
Heal lapsel mitu nime ja nii on seegi kivi, sarnaselt paljudele teistele Eesti rahnudele, tuntud mitme eri nime all - Jaagu-Mihkli nime kannab ta kunagise talukoha järgi, Ridase nime küla järgi ja Vanapagana naise põllekivi nimi viitab ühele paljudest Vanapagana-muistenditest.
Lühidalt võib selle kokku võtta Vanapagana plaanina kohalikest rändrahnudest Saaremaale sild ehitada, mille teostamiseks kivivarguse näol nähtavasti terve vanatühja suguselts värvati. Kivi jäi aga sinna, kus ta tänagi seisab, sest kriitilisel hetkel laulis kukk ja guulid taandusid kaduvasse öhe.
Uuemal ajal on kivi tasapinnal tantsu löödud ja jaanituld tehtud - eri andmetel mahtunud lõkke ümber neli paari valssi või 25 paari kivilael niisama jalga keerutama. Olgu sellega nagu on, aga omapärase kolmnurkse põhiplaaniga kivi on väga tasane ja tuld on seal kohe kindlasti ka tehtud. Muid inimtekkelisi jälgi rahnul ei leidu.
Muljetavaldava kivilahmaka kõrgus on 3,5 m ja pikkus 8,5 ning laius 7 m ja kivi üks külg on peale ronimiseks sobivalt astmeline.
Lisa kommentaar