RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
02. mai, 2022

Kevadmatk Harku metsas

Möödunud pühapäeval toimus Harku kevadises metsas RMK korraldatud matk. Rühm loodusesõpru kõndis mööda ühte selle paljudest radadest, jälgides aprillipäevadel looduses toimuvaid muutusi. Ja kuna kõik sellel üritusel osaleda ei saanud, siis ülejäänute jaoks oleme koostanud väikese virtuaalse retke läbi selle imelise metsa.  

Harku mets on huvitav koht, kus vaid ühepäevase jalutuskäiguga saab tutvuda mitmesuguste metsatüüpide, soode, liivaluidete ja kohaliku taimestikuga, mis on rikas kõikvõimalike puude, põõsaste, marjade, lillede, kõrreliste, samblike ja sammalde poolest, kuulata lindude laulu ja näha loomade jälgi.  

Ühistranspordiga on lihtne metsa pääseda. Marsruudi kirjeldus Harku metsas.  

Niisiis, asusimegi matkale, mis algab terviserajalt otse parklast.  

Terviseraja algus Harku metsas

Meie matkatee eemaldub kohe peamisest terviserajast, aga loomulikult mitte tervisest endast. Seal, kuhu me suundume, on kõike küllaga: tervendavate fütontsiidide ja positiivsete emotsioonidega värsket õhku, uusi avastusi ja tuhandeid samme mööda ebatasast maastikku – ja see kõik on tervisele kasulik!  

Metsaservas kohtume sinilillega, mis on üks peamisi kevade alguse sümboleid.

Sinilill õitseb (ld Hepatica nobilis)

Kui astud terviserajalt pisut kõrvale, võid ootamatult sattuda tõelisse tihedasse saladustega täidetud metsa, kus saad kohe aru, et oled siin vaid külaline.

Tuulemurruga niiske ja tume okasmets

Siin kohtad igal sammul metsamuuseumi elavaid eksponaate. Kasele on kasvanud ravivõimega seen must pässik. Seda, milline näeb välja tõeline must pässik, on palju huvitavam õppida looduses, mitte apteegis.

Must pässik (ld Inonotus obliquus)

Metsarändur peaks alati olema valmis selleks, et metsarajad viivad läbi ebatasase maastiku, mida näiteks Vikipeedia kirjeldab kui „maastikku, mida läbivad jõed, kraavid, metsatukad, seljandikud jne“. Seetõttu peate olema kõigeks valmis.

Metsarada madalas okasmetsas

Siin punetab jalge ees üks esimesi kevadseeni, harilik karikseen, mis on juba oma vahetust lõpetamas. Varsti annab ta oma kevadise valvekorra üle teistele varajastele seentele.

Harilik karikseen (ld Sarcoscypha austriaca)

Siinsamas lähedal kasvab juba „vahetusmeeskonnna“ liige, noor hiidkogrits.

Hiidkogrits (ld Gyromitra gigas)

Rada viib aina kaugemale pimedasse tihnikusse ja kui poleks kaugelt kostvat teemüra, võiks linna läheduse sootuks unustada.

Metsarada sillaga üle oja

Ent linnahääled jäävad tagaplaanile, kui peamised metsalaulikud ette astuvad. Loomulikult on nende parimate aariate kuulmiseks vaja kontserdile tulla õigel ajal, mitte siis, kui lauljad juba esinemist lõpetavad. Parim aeg nende kuulamiseks on hommikul kella viiest kaheksa-üheksani. 

Kuid väsimatud esinejad võivad lauluproove ka hiljem jätkata.

Üks parimaid kevadsoliste on laulurästas (ld Turdus philomelos)

Veel üks metsamuuseumi eksponaat on mahalangenud haab, mille koort on närinud põder. Talvel päästavad pajud ja haavad põtru ja metskitsi näljasurmast.

Põdra näritud haab

Siin aga on teisigi märke põdrast – tema väljaheited.

Põdra väljaheited

Veel üks eksponaat on siit leitud püünisrauad. Kunagi oli see mets täiesti metsik ja püünistega jahiti rebaseid või nugiseid, et nende väärtuslikku nahka saada.

Püünisrauad

Pärast pimedat tihnikut kulgeb edasine teekond mööda valgusküllasemat rada läbi sihvaka männimetsa.

Rada läbi männimetsa

Väikesed vintide parved saadavad neil päevil matkajaid tavaliselt kõikjal. Nende ainulaadsed trillerid kõlavad nüüd metsades ja parkides kuni suve lõpuni.

Metsvint (ld Fringilla coelebs) oma pulmarüüs

Vahepeal saab lõõgastuda metsaonnis. Kogenud matkaja võtab kindlasti midagi maitsvat suupisteks kaasa, et koguda jõudu takistuste ületamiseks ebatasasel maastikul. Ütlematagi on selge, et tühjad pudelid ja pakendid võtab ta kindlasti metsast kaasa.

Metsaonn männisalus

Metsaonn seisab rohkem kui saja aasta vanuses valgusküllases männimetsas liivaluite peal, kus muid puid ega põõsaid peaaegu pole. Erinevalt madalmetsast on siinne pinnas valdavalt liivane, liival kasvavad vaid männid.

Harku luited kujutavad endast Antsülusjärve rannajoont, milleni 8000 aastat tagasi ulatusid ürgsed lained põhja poolt.

Männisalu liivaluidetel

Nendel luidetel kasvavad mitmesugused samblad, kanarbik, leesikas ja pohlad, samuti näeme hariliku põdrasambliku heledaid laike.

Harilik põdrasamblik (ld Cladonia rangiferina)

Luidetel leidub paljudes kohtades ka ravivat islandi käosamblikku.

Islandi käokõrv ehk islandi käosamblik (Cetraria islandica)

Luidetelt laskuv rada viib meid mustikapuhmaste vahele. Suve teisel poolel on siin alati palju mustikasõpru. Kuid praegu pole mustikapõõsad veel lehte läinud.

Mustikad Harku metsas

Männiokstel rippuvad kareda habesambliku „habemed“ annavad märku, et Harku metsas on õhu puhtusega kõik korras. Sellel tervendaval samblikul on palju kasulikke omadusi.

Kare habesamblik (Usnea barbata)

Sel ajal õitseb metsas mitmel pool harilik näsiniin, mis on üks mürgisemaid taimi Eestis.
 

Hariliku näsiniine lõhnavad õied, mis puhkevad enne lehti, meelitavad ligi mitmesuguseid putukaid, näiteks kimalasi. Ärge unustage, et kõik näsiniine osad – nii õied kui ka koor ja oksad – on mürgised!

Kimalane õitsval harilikul näsiniinel (ld Daphne mezereum)

Edasi kulgeb rada roostikusse ja hundinuiadesse kasvanud rabajärvede vahel edasi mööda kitsast turbavalli, mille külgedel kasvavad kailu-, kanarbiku- ja joovikapuhmad. Siin kerkivad pinnale rajal kasvavate mändide juured, luues illusiooni magavatest madudest.

Puidust sild rabarajal

Siin tasub vaadata jalge ette, sest illusioon võib olla petlik – sel ajal võivad päikesepaistelistes kohtades peesitada ka end talvistest urgudest soojendama tulnud ehtsad maod. Kui neid männijuurikateks pidada, võib neile kogemata peale astuda, siis on aga madudel täielik õigus end kaitsta. Olge metsas tähelepanelikud!

Harilik rästik (ld Vipera berus)

Rabas võib leida jõhvikaid, mis säilitasid oma kergelt käärinud mahla kevadeni. Selline mahl kustutab hästi matkaja janu, pealegi on see väga maitsev!

Jõhvikad kevadises rabas

Siiski ei tasu proovida kõiki kevadeni värvi ja mahla säilitanud marju, vaid ainult neid, mida hästi tunneme. Neid leselehe marju ei tasu kindlasti suhu panna, sest need on mürgised.

Leselehe marjad (ld Maianthemum bifolium)

Veel üks märkimisväärne kevadise metsa laulik on punarind. Punarinna laulu kuuleb tähelepanelik rändur metsamatkal kindlasti. Punarind ja metsvint on meie metsade ja parkide silmapaistvaimad kevadsuvised lauljad.

Punarind (Erithacus rubecula)

Virtuaalne jalutuskäik läbi Harku kevadise metsa lõpeb. Aga mets ei lõpe kunagi, vaid ainult jätkub, ja homme on mets juba hoopis teistsugune. Juba on sinililli asendamas võsaülased. Õige pea tuleb neid aina juurde. 

Hea, et meil on Harku mets - ligipääsetav ja mitmekesine!

Mets, mis on alati siinsamas.

Võsaülane (Anemone nemorosa)


Lisa kommentaar

Email again: