RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
18. veebruar, 2020

Leukistlik musträstas

Pühapäeval võis näha Vääna-Jõesuus tavatu sulestikuga musträstast. Isaslinnu mõlemal pool kaelal ja veidi ka turjal-seljal paistsid korrapäratud lumivalged laigud. Värvushälbega sinikael-parte olen üsna tihti näinud aga mustvalget musträstast pole looduses küll kunagi varem kohanud – liiatigi siis veel oma koduaias.

Selle musträsta tavatu sulestiku värvuse tekitab osaline pigmentatsiooni puudus, mida nimetatakse leukismiks. Leukism väljendubki liigile mitteomases sulestiku värvuses ja selle põhjustab geneetiline mutatsioon, mis takistab pigmentide, eriti melaniinide, ladestumist lindude sulgedes.

Leukismi ilmingud ei avaldu pelgalt valgetes laikudes sulestikus vaid võib ilmneda ka kahvatus pleekinud värvivaeses sulestikus või täiesti valges kehakattes. Kuidas siis leukistlikul ja albinootilisel elukal vahet teha kui mõlemad on lumivalged? Leukistlikul loomal on silmad loomulikku värvi ja albiinol on pigmendi melaniin täieliku puudumise tõttu silmad punased.

2017.aasta augustis nähti Hiiumaal täiesti valget musträstast, tema oli punaste silmadega albinootiline lind.


Lisa kommentaar

Email again: