RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
24. mai, 2022

Limatünnik: seen, mis lubab säilitada noorust

Limatünnik on haruldane, Eesti oludes võib öelda, et lausa väga haruldane seen, mistõttu ta on kaitse all. Selle seene ainulaadsete ravi- ja kosmeetiliste omaduste kohta liiguvad legendid, pole juhus, et rahvasuu nimetab neid seeni noorendavaks ning mõned peavad seene sees olevat läbipaistvat sültjas-õlist vedelikku surematuse eliksiiriks. Muidugi pole limatünnikuga kohtumine mitte ainult mükoloogide, vaid ka teadlikumate seeneliste igatsetud unistus. Selle aasta maikuu alguses oli mul õnn kohata tervet limatünnikute kolooniat, mis koosnes kolmekümnest „õlitünnist“. Kõnelgem aga kõigest järjekorras.


Limatünnik (Sarcosoma globosum) on kevadine seen, mis ilmub juba esimestele lumest vabanenud laikudele, meie maal juhtub see reeglina aprilli keskel. Kasvab rühmadena kuni mai lõpuni maha langenud okaste ja sambla keskel sega- ja okaspuumetsades, eelistades vanu kuusemetsi.

Limatünnikud, mida mina kohtasin, kasvasid saja-aastaste kuuskede all. Olgem ausad, niisuguseid kuuski ei ole meie metsades tänaseks palju alles.

Limatünniku viljakeha on tünni- või kotikujuline, tumepruuni või kohvipruuni sametise kestaga. Pealt on „tünn“ kaetud läikivmusta või mati „kaanega“, mille all on sültjas läbipaistev mass. Seenejalg puudub, katsudes on seen pehme. Limatünniku kõrgus võib ulatuda 5-10 sentimeetrini, läbimõõt on 3 või enam sentimeetrit.

Limatünnik võib saaki anda peaaegu igal aastal, mõnel pool siiski harvemini, on paiku, kus kirjanduse andmetel on saaki vaid kord 8 aasta jooksul.

Paljud autoriteetsed teatmeteosed kinnitavad, et limatünnik on mittesöödav, kuid mõned „seltsimehed“ on neid hindamatuid seeni siiski koos kartulitega sööma kippunud. Nad mõtlesid oma roale isegi nime – sarkosomnia. See on täiesti vastuvõetamatu! Täitkem seadusi ning hoidkem punase raamatu taimi ja seeni.

Vene keeles on sel seenel mitmeid rahvapäraseid nimesid: maaõli (земляное масло), rusikas (кулачок), kartul (картоха). Euroopas on selle seene rahvapärane nimetus nõiapada.

Siinkohal tasub mainida ühe iidse Hiina ravitseja väidet, et seened pole toit, seened on ravim! Selles osas on limatünnik edukas. Rahvameditsiinis peetakse selle seene kasulikeks omadusteks võimet leevendada väsimust, tugevdada immuunsust, avaldada soodsat mõju ajutööle, leevendada seedetrakti ja seedeorganite haigusi, tugevdada juustekasvu, ravida liigeseid, siluda kortse ja nii edasi. On tõendeid limatünniku võime kohta võidelda vähirakkudega.

Limatünnik on saprofüüt ehk teisisõnu saab ta toitaineid mullas leiduvatest orgaanilistest jääkidest ja surnud taimestikust.

Mulle tundub, et tšehhi kirjanik Karel Čapek oli mükoloogiaga hästi kursis, tema kuulsa 1922. aastal kirjutatud näidendi „Makropolose ravim“ süžee, mis oli üles ehitatud „igavese nooruse saladuse“, surematuse ja „sunnitud pikaealisuse“ ümber, oli inspireeritud seentest. Aga mitte neist, millele mõned teist praegu mõtlevad. Ilma limatünnikuta ta toime ei tulnud. Täpselt nii!

Limatünniku ainulaadne aminohapete koostis ravib mitmeid haigusi. Maitsetu ja lõhnatu limatünniku maitse meenutab kõige rohkem ehk munavalget või kasemahla.

Ja lõpuks veel üks oluline asi. Haruldaste ja punase raamatu seente säilitamise võtmeks on nende elupaikade säilitamine. Nende liikide korjamise eest tehakse trahv.

Tekst ja foto: Anatoli Tarassov


Lisa kommentaar

Email again: