RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
23. mai, 2019

Looduskaitseosakond sai maastikusõidukid Tinger

RMK looduskaitseosakond sai uued töövahendid – maastikusõidukid Tinger Scout. Vajadus sellise tehnika järele tekkis ulatuslikest töödest soode loodusliku veerežiimi taastamisel ning jääksoode korrastamisel.

Oleme pidanud kümneid ja kümneid kilomeetreid raskesti läbitaval soomaastikul jalgsi sumbates töid ette valmistama, juhendama ja teatud aja tagant tulemusi hindama. Sõidukite abil muutub töö oluliselt tõhusamaks, ajaline võit on väga suur. Sõiduk on kahekohaline, kannab kaht inimest ka veekogul.

Esimesed masina katsetamised tegime 2019. a jaanuaris Verevi rabas. Seal oli veerežiimi taastamistöö valminud 2018. a. Proovisime masinate võimekust lumes ja kraavidele rajatud paisude ületamisel.



2019. a mais käisime masina võimekust proovimas Keressaare turbakaevandamise ala kõrval, kaevandamisest seni puutumata soisel pinnal.



Kuna Tinger Scout roomikute erisurve 0,045 kg/cm2 pinnasele on rohkem kui kümme korda väiksem kui keskmise inimese jalgade avaldatav surve (0,6-0,8 kg/cm2), saime kogeda, et isegi väga pehmed kohad kandsid masinat hästi.



Üldiselt leiab rabas liikumiseks kindla pinnase kui veidi manööverdada ja haake teha, kuid testimise mõttes proovisime ekstreemsemaid kohti. Paremini kandvale rabapinnale masinad jälgi peaaegu ei jätagi.



Keressaares testisid koos meiega oma suuremat ja võimsamat sõidukit Tinger Armor Tartu Ülikooli geoloogid. Sellegi masina erisurve pinnasele 0,11 kg/cm2 on väiksem inimjala omast. Masin mahutab kuus inimest, veekogul sõites kannab nelja inimest.




Lõpetuseks ka üks filmilõik testimisest:



Video lõpeb kaadriga roomikute jälgedest. Inimene kahel jalal seda kohta ei oleks ületanud.

Miks soode looduslikku veerežiimi taastatakse, vaadake ELF õppefilmist:  https://www.youtube.com/watch?v=GSM3pl-4BZM

Lisa kommentaar

Email again: