RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. oktoober, 2023

Mägrakaamera lõpetab

Mägrakaamera tõmbas selleks aastaks otsad kokku. Juba järgmisel nädalal paigaldame kaamerajaama taas hirvede söödaplatsile Lääne-Saaremaal. Nende kenade loomade tegemisi näitab kaamera varsti juba üheteistkümnendat hooaega. Kindlasti tulevad siia uudistama ka teised ümberkaudsete metsade elukad. Ehk ilmub välja isegi porgandinosija “veganrebane”, kes möödunud hooajal vaatajate seas elevust tekitas või leiab söödaplatsile tee mõni metsseakari.

Sellel kevadel paigaldasime mägrakaamera Hirmuste metsade vahelduvasse maastikku ühe lauge liivavalli sees asuva mägralinnaku juurde. Siis lugesime kokku 22 aktiivselt kasutuses olevat uruava ja enam kui pooled neist jäid kaamera vaateväljast eemale. Siia liivakünkasse rajatud urusüsteem on teadaolevatest mägralinnakutest Eestis kindlalt suuremate hulgas. Aastakümnete jooksul konkurentsitult kõige suurem ning arvukamate uruavadega mägralinn asub aga Varbola lähistel Raplamaal, urusuudmeid on seal lausa 80.

Mägrad

Mägrad on nüüdseks mägralinna urusüsteemi usinasti laiendanud ja kaevanud kaks urgu otse kaameraposti kõrvale ja taha nii, et kui kaevetööd postile veidi lähemale nihkuvad, kukub kaamera matsti maha. Ehk jõuame ikka kaamera napilt enne viia hirveplatsile.

Millega siis need toredad loomad veel hakkama said? Närisid viimase pooleteise nädala jooksul kaks korda infrapunavalguse toitekaabli mitmest kohast katki ja öine pilt oligi pime. Toimekad loomad igatahes, mäkrade huvi looduskaamera vastu väljendus siis niisugusel moel.



Siin seljandikul sel kevadtalvel mäkradel poegi ei sündinud, peaasjalikult saime vaadelda kolme täiskasvanud mäkra, mõnel korral ka nelja looma. Küllap nii oli, et üks perekond rambivalguses toimetas. Mäkradel sünnivadki pojad üle aasta, loodetavasti siis järgmisel kevadel näeme neid.

Külalisi käis mägramaja katusel üsna tihti. Hirved, rebased ja kährikud olid kõige sagedasemad külalised, mõnel hommikul tegid siia asja põdralehm ja kaheharuliste sarvedega noor põdrapull, ka metsnugist õnnestus korra näha.

Põdrapull

Lisa kommentaar

Email again: