RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
24. oktoober, 2016

Meremustrid ja mereuudised

Seoses erakordselt madala veetasemega Läänemeres tuli meelde järgmine lugu.

Kui mõne aasta eest tahtis BBC Briti traditsioonilisi hilisöiseid merendusuudiseid (Shipping Forecast) programmis 12 minutit nihutada, siis see põhjustas üldrahvaliku pahameeletormi, mis tipnes parlamendi tasemel vaidlustega.  

Ootamatult kaugele taandunud meri on jäädvustanud oma teekonna kordumatuteks mustriteks.

Vaatamata sellele, et saade tänaste tehniliste võimaluste juures enam meremeestelegi vajalik pole, osutus see briti identiteedist lahutamatuks.

Kuna Briti merevaldused on jaotatud kolmekümne üheks, siis kõditab see pikk rodu nähtavasti brittide imperialistlikku eneseuhkust. Või mõjub lihtsalt öisel tunnil monotoonselt eetrisse paisatud uudiste hüpnootiline toon. 

Igal juhul pole meil midagi sellele vastu panna - meie rahvusringhäälingu põhiuudistes mainitud Kroonlinna null ei lähe tavaliselt kellelegi korda, kui just ei uputa või tuul palju vett läbi Taani väinade Atlandi ookeani ei pühi nagu nüüd on juhtunud.  

Kundas on näiteks praegu -63 cm alla Kroonlinna nulli. Kui tavaliselt puhuvad sügiseti edela-loode tuuled siis viimastel aastatel annavad tooni hoopis ida ja kirde tuuled. Oktoobris väga pikalt kestnud ida ja kirde tuuled ongi lükanud Läänemerest ära Atlandisse tohutul hulgal vett. 

Jääme uute mereuudistega jälle kuulmiseni, sest varsti peab Atlandisse kadunud vesi oma üllatustega sealt ka tagasi voolama. Ja laevad hakkavad siis aeglaselt jäätuma! 

Minge vaadake randu!




Lisa kommentaar

Email again: