RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
21. juuli, 2020

Metsaseente kuninganna

Ammusel ajal jäi tänu filmišedöövri „Tere tulemast ehk Kõrvalistele isikutele sissepääs keelatud“ loojatele maisile kindlalt külge naljatav hüüdnimi „põldude kuninganna“. Need, kes filmi on näinud, ja eriti need, kes on tollel ajal elanud, teavad, miks nii. Mulle näib, et seente kuningriigis on analoogia põhjal niisuguse auväärse minetuse peapretendent harilik kukeseen.


Harilik kukeseen (Cantharellus cibarius)

Kohe selgitan, miks. Esiteks on tegemist laialdaselt levinud seenega. Teda võib kohata Põhja-Ameerikas, praktiliselt kogu Euroopas Skandinaaviast Vahemere rannikuni, näiteks ka Iisraelis. Teiseks ilmub ta välja söögiseentest ühe esimesena. Tänavu leidsin ma kukeseeni 23. juunil, möödunud aastal poolteist nädalat varem. Kolmandaks lõpeb kukeseente korjamise aeg hilissügisel, tuleb ette, et neid saab korjata talvelgi. Minu rekord on 14. jaanuar. Neljandaks on kukeseened väga viljakad: saagita aastaid praktiliselt pole. Viiendaks on see üks kõige maitsvamatest seentest. Kuuendaks on see väga harva ussitanud, kuna sisaldab kinomannoosi, mis blokeerib täiskasvanud helmintide närvikeskusi, kahjustab neid ümbritsevat limaskesta ning perforeerib osaliselt nende munade kesti. Seitsmendaks on kukeseen seenemaailma liider karotiinisisalduse poolest. See taimne pigment annabki kukeseenele oranži värvuse, mistõttu teda vene keeles rebaseseeneks (лисичка) nimetatakse. Seevastu Eestis, veel mõnedes teistes maades ja ka Vladimiri oblastis Venemaal nimetatakse teda kukeseeneks (igas keeles loomulikult isemoodi, vene keeles siis петушок). Huvitav on, et ladinakeelne nimetus Cantharellus tuleneb hoopis sõnast cantharus, mis tähendab veinikarikat. Kaheksandaks on kukeseenel harukordsed raviomadused, mida kasutatakse nii farmakoloogias kui rahvameditsiinis.

Tõenäoliselt leiaks veelgi, mida öelda üheksandaks ja kümnendaks ja nii edasi.

Kukeseen kasvab aeglaselt, talub hästi nii kuumust kui külma, jumaldab vihma, ei akumuleeri eriti radionukliide, säilib kaua.

Vaatamata oma venekeelsele rebasega seotud nimetusele on harilik kukeseen täiesti kavaluseta – teda näeb roheluse taustal hõlpsasti ja seega pole tal võimalust seenelise noa eest pääseda. Üksnes sügiseste lehtede ajal võib olla veidi raskem teda avastada.

Nagu enamasti kuninglike isikute puhul, nii on ka kukeseenel mitmeid tema troonile pretendeerivaid isehakanud teisikuid ja „lähedalseisvaid isikuid“. Nii näiteks leiab metsadest tema heledama sugulase – kahvatu kukeseene (Cantharellus pallens), mille maitseomadused pole hariliku kukeseene omadest põrmugi kehvemad.

Kahvatu kukeseen (Cantharellus pallens)

Kuld-kukeseenik (Hygrophoropsis aurantiaca) pole küll mürgine, kuid on halva maitsega.

Ka timpnarmikut (Hydnum repandum) võib kukeseenega segi ajada, kui aga vaadata tema kübara alla, siis saab pettusest kohe aru: kukeseenel on seal voldid, timpnarmikul aga ogad. Timpnarmik on aga samuti täiesti söödav, nii et selle võimaliku segaduse pärast pole vaja muret tunda.

Kukeseen kui metsade kuninganna võib olla üsna edev, seepärast ei lepi ta üksnes klassikalise välimusega, vaid vahetab naudinguga nii rõivaid kui soenguid, nagu on ka piltidelt näha.

Seegi on kukeseen

Ka selline on kukeseen

Abielu sõlmimisel – pruut ja peigmees

P.S: Seeneteabeagentuuri teatel on käes puravike aeg.

Minu saak 16. juulil.

Kõik fotod: Anatoli Tarassov

Edukaid seenematku!


Lisa kommentaar

Email again: