RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
25. november, 2021

Oandu loodusmetsarada ehk tere tulemast natsionaalvõpserikku

Oandu matkarajaga seoses meenub 33. aasta tagune kohtumine matkaraja lähedasel astangu jalamil ühe seenelisest küllalt värvika parteigenossega, kes tolleaegses range kaitserežiimiga Koljaku-Oandu reservaadis ei oleks tohtinud viibida. Minuga kaasas olnud looduskaitseinspektori tungivale nõudmisele reservaadist kiiresti lahkuda, arvas too hoopis krõbedate sõnade saatel, et tema võib seeni korjata kus tahes ja et see siin pole kellegi rahvuspark. “Risu igal pool ja mädanevad puud vedelevad, kole kohe – see siin on teil natsionaalvõpserik aga mitte rahvuspark. Vot, mina käisin välismaal, mina käisin Saksamaal (DDR) rahvuspargis, no ilus. Seal kõik metsaalune puhas ja kuskil ei vedele ühtki kaigast, pistke oma natsionaalvõpserik …... . Me räägime veel.” Aga ei rääkinud mitte kunagi.

Oleks täiesti ajaraisk ja hane selga vesi olnud rääkida sellise nomenklatuuri tüübiga siinse looduse vääriselupaikadest, selle mitmekesisusest ning looduse toimimisest üldse. Olid ikka ajad.

Astang matkarajal

Langenud tüved laudtee ääres.

Alates 1998. aastast on osa sellest kunagisest Koljaku-Oandu reservaadi puutumatust alast avatud loodushuvilistele Oandu loodusmatkaraja näol. Astangu all olevate Antsülusjärve kujundatud liivaluidete ja –vallide vahel kasvavad mitme inimpõlve vanused eriilmelised puistud, kus vanade kuusikute, haavikute ja sangleppade kõrval paistavad eriti silma kõrgematel nõlvadel kasvavad väga jämedad põlismännid. Vahetult astangu jalamil on puhtaveelised väikesed allikasilmad. Koljaku-Oandu astangu jalamilt voolab välja viisteist suuremat allikat ja lisaks veel palju väiksemaid. Allikad ja nende ümbrus on osa siinsetest vääriselupaikadest.

Luitevall

Rada luiteharjal

Põlismänd

Allikas astangu jalamil

Astangu alune mets on elanud loodusseaduste järgi sajandeid, mida ei puutunud läbi aegade ka Sagadi mõisnikud. Nemad majandasid aastasadu metsa astangu tasasel ja liivasel terrassil, mida saab näha matkaraja alguses ja lõpus. Kuid Nõukogude võimu all olev metsamajandus on oma jäljed jätnud ka astangu all olevasse põlismetsa, mille jälgi näeme matkarajal erksal moel ka siiani. Näha on luidetel kasvavatel jämedatel põlismändidel 1969. aastal tehtud vaigutusjälgi, mida tehti selleks, et saada männivaiku tärpentiini, kampoli, lakkide ning meditsiinis õlide ja salvide valmistamiseks.  

Liivane männimets terrassil

Vaigutatud männid

Siin Oandu metsas on praegu talve hakul kaamose ajal veel söögiseenigi. Maha langenud tüvedel oli märgata vanu austerservikuid ja samas kõrval värskeid pannile sobivaid isendeid ning samblavaiba varjus paistsid lehterkukeseened.  

Austerservikud

Lehterkukeseen

Lisa kommentaar

Email again: