RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. juuni, 2023

Osmussaar üllatab ulmeliste klibuväljadega

Eesti kõige loodepoolsem saar asub Soome lahe suudmes mandri loodeservast Dirhami neemest 7 km kaugusel. Saare rootsikeelne nimi on olnud sajandeid Odensholm või Odinsholm, tulenedes viikingite peajumalast Odinist, kes legendi järgi on saarele maetud.

Vaade Osmussaarele sadamast

Osmussaare nime tekkeloo kohta aga puuduvad seletused. Saart mainitakse teadaolevalt esimest korda 13. sajandi keskpaigast pärit lootsiraamatus Othensholmina. Pole aga välistatud, et Osmussaare rootslaste asundusel on tuhandeaastane ajalugu.

Rootslased elasid aastasadu Osmussaarel ning elatusid kalapüügist, põlluharimisest, loomakasvatusest ja lootsimisest kuni 1939. aasta baaside lepinguni, mil sama aasta sügisel teatasid võimud, et saar tuleb Punaarmee jaoks tühjaks teha. Järgneva aasta hiliskevadeks olid põlised saare elanikud lõplikult siit läinud ning vene väed okupeerisid saart kuni 1993. aastani. 2001. aastal asus siia elama perekond Bergström.

Jeesuse kabel

Tänapäeval on Osmussaarel maastikukaitseala, mis loodi 1996. aastal geoloogiliste objektide ning eluslooduse kaitseks.

Osmussaare kõige üllatavam maastikupilt avaneb aga saare läänerannikul, kus on imekspandavalt ulatuslikud taimestikuta klibuväljad - tõesti ulmeline maastik, mida peab oma silmaga kindlasti nägema. Suuri klibupõlde on ka saare kaguosas ning väiksemaid pikalt rannikupiiril.

Hiiglaslik klibuväli

Looduskaitsealustest lagedatel klibuvallidel kasvavatest taimeliikidest ei jää tähelepanuta veripunane koldrohi. Kaitsealuseid soontaimi on saarel kokku loetud lausa 31 liiki. Pilku püüab hiljuti õitsema hakanud haisev kurereha.

Veripunane koldrohi

Haisev kurereha

Rannikust veidi kaugemal, kus kasvavad harvalt kadakaid, köidab tähelepanu üksik jäme savanniliku võraga pihlakas, jämedad raagremmelgad paistavad kaugemalt vaadates kui klassikalise kujuga tammed. Ühtegi tamme siin saarel küll kasvamas ei näinud ning kuused olid pigem haruldus, tooni annavad sookased ja haavad. Metsa on saarel üldse vaid 50 ha ning see on peaasjalikult kasvanud kunagiste puisniitude asemele.

Üksik jäme pihlakas

Raagremmelgas

Avaral klibumaastikul pesitsejad on merisk ja liivatüll ning juulikuu teisest poolest saabuvad siia sulgima paartuhat kalakajakat. Boani neemel asuvas randtiirude koloonias sibavad praegu ringi väikesed klibukarva karvapallid, mõnes üksikus pesas on veel munadki. Regulaarselt pesitseb saarel kokku 76 linnuliiki.

Merisk

Liivatüll

Randtiir

Sõtkad

Siinsetest mageveekogudest elab kalu suurimas järves Inahamnes, kus tavaline on ahven ja ka luukarits. Kahepaiksetest on levinuim tähnikvesilik ja hiljuti leiti ka harilikku kärnkonna, roomajaist esindab nastik. Imetajatest elab siin praegu peale arvukate lammaste ja šoti mägiveiste ka rebane, kobras ja mink.

Osmussaarel elavad lambad

Saarel on mitmeid neugrundbrešarahne, mis 535 miljonit aastat tagasi toimunud meteoriidiplahvatuse tagajärjel paiskusid laiali Neugrundi kraatrist. Suurim neist on madalas meres konutav bretšarahn Skarvan, mis tähendab eesti keeles kormorani.

Skarvan

Rahnu nimi viitab sellele, et kormoranid ei ole meile hiljuti elama asunud, vaid kunagi ammu hüljatud alad taasasustanud. Nüüd istuvad kormoranid jälle meelsasti Skarvanil. Teised kõige tähelepanuväärsemad neugrundbretšarahnud on saare põhjaosa lääneranniku lähedal kõrvuti lebavad Kaksikud, millest ühe mõõdud on 3,9x3,0x4,0 m ning teise omad 3,7x3,0x3,0 m.

Kaksikud

Samblikune bretšarahn

Osmussaare kirdeosas asub Põhja-Eesti klindi kõige läänepoolsem ots ning ilmub Läänemere põhjast uuesti nähtavale alles Ölandi saarel. Osmussaarel on klint 5 km pikk ning kõrgemad kohad ulatuvad kuni 6 m kõrgusele. Panga peal põhjatipus on majakas ning selle lähedal klindi servas I Maailmasõjas 1914. aastal madalikule sõitnud saksa sõjalaeva Magdeburgi jäänused.

Klint

Saare põhjatipus asuv majakas

Militaarajaloo huvilistele pakub saar ohtrasti huvitavat mõlemast maailmasõjast nii militaarrajatiste kui ka arvukate pommilehtrite ja klibu vahelt väljaturritava raua näol, võibolla leidub veel kusagil ka lõhkemata pomm.

Ainulaadne vahitorn

Saarel matkamise teeb mugavaks ja informatiivseks stendidega ja puhkekohtadega varustatud RMK matkarada, mis kulgeb Lõunasadamast majakani ja tagasi. Osmussaarele saab sõita Dirhami sadamast eelneval kokkuleppel kapteniga.

Kaksikute lõkkekoht

Hilisõhtune vaade Osmussaarele

Väärt saar, kuhu minna.

Lisa kommentaar

Email again: