RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. mai, 2021

Video – Palju valge-toonekurgi

Valge-toonekured on meil tavalised inimkaaslejad linnud ja nende arvukuski siin Eestimaal, oma levila põhjapiiril, on olnud aastakümneid tõusuteel. 

Harilikult näeme kevadel lindude pesitsusajal korraga paari toonekurge või mõne põldu kündva traktori taga ehk kuut-seitsetki lindu toitu noolimas, kuid pea neljakümne pealine kamp on tõesti harvem esinev vaatepilt. Tuula küla servas Keila taga kesapõllul olid koos lausa kolmkümmend kaheksa kena lindu. Osad neist lösutasid rohus, teised seisid ja puhastasid sulestikku, mõned klaarisid tiibadega vehkides isekeskis arveid.



Toonekured pole ju parvelinnud, ei naase nad kaugelt Aafrikast koju rännates hanede kombel suurte parvedena ja suve lõpuski lahkuvad märkamatult. Mis seltskond see siis on ja miks nad pesal ei istu?


Need valge-toonekured on kuni kolme-nelja aastased noored linnud, kes pole veel suguküpseks saanud. Kui täiskasvanud toonekurgede aeg kulub pesitsusele siis mittepesitsejatel on aega küll ja nii nad elavad omamoodi nomaadi elu. Noorlinnud seiklevad ringi ja kogunevad ning seal, kus on palju toitu, peatuvad pikemalt kuni piirkond on “lagedaks” söödud. See kurekari ei koosne kindlalt ühte parve aheldatud parve liikmetest vaid on juhuslikult kogunenud noorte toonekurgede kooslus, kes võib suve jooksul koos lennata pikki vahemaid.



Kommentaarid

27 .mai, 2021
metsavahipoeg
Oitore! Peatume, imetleme! Aga mina ei imetle neid mette. Kas teate, et valge toonekurg on terane ja jõhker toituja. Konnad - no tühi nendega. Röövlinnuna on ta aga väga hoolas putukate ja maaspesitsevate lindude pesade rüüstaja. Munad, pojad, valvsuse kaotanud vanalinnud - kõik sobib. Aga maaspesitsevaid linde ikka on, tolle karklinnulise jõud käib kõigist üle ka. Nii et lepime sellega, et lõokese laulu võiks unustada. Ei maksa ignoreerida ka sarnaseid näiteid lähedusest 50 -nendatel olid tedred mu pikal kooliteel paarikümneliikmeliste parvedena kaskede otsas. Nüüd on rõõmurõkatuse aeg, kui ühte tetre näed. Kährik toodi ju sisse. Metsanotsu on neist kaugetest aegadest alates igapäevaseks muutunud. Ja oi kui terav haistmine tal on! Kas keegi õige prooviks teda veganiks meelitada? Edu talle siis!

Lisa kommentaar

Email again: