RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
14. mai, 2021

Video – Soe pani latika liikuma

Suured Võrtsjärve latikad on hakanud tulema kalda lähedale madalasse vette. Mõned palavad päevad on kenasti kalda-äärset vett soojendanud ja latikate (Abramis brama) massiline kudemine saab kohe-kohe alata.

Täna varahommikust alates hakkas kalakaamera vaateväljas paistma järjest sagedamini priskeid kudeküpseid latikaid. Kaamera ise asub põlvekõrguses kaldavees, kus on kaladele marja heitmiseks sobivaid tarnapuhmaid ja hulgaliselt surnud taimeosi. Kudemise alustamiseks peaks vesi olema soojenenud vähemalt kaheteist kraadini ja küllap see hetkel Võrtsu ääres juba nii soe ongi.

Kalakaamerast kalade jälgimist raskendab praegu muidugi pidevalt muutuv vee läbipaistvus, mis järjekordse tugeva tuule korral võib üsna sogaseks minna. Kui õhtuks peaks tuul vaibuma siis varahommikul kedagi jälle paistab, muidugi kui kalad päris objektiivi lähedale tulevad, eks videost näeb. 

Tavaliselt on kalameeste loomuses 35 cm (latika püügi alammõõt) kuni 45 cm pikkused ja 1,5- 2 kg raskused latikad, kuid Võrtsjärvest on püütud ka rekordlatikas, kes kaalus 5,5 kg ja pikkust oli tal 58 cm. Aga maailma suurim fotole jäädvustatud latikas on püütud Inglismaal 2009. aastal ning see jurakas kaalus 10,23 kg ja oli 86 cm pikk. 

Vaatame siis kudeaegseid latikaid, kui nähtavus lubab. Järve kaldalt on neid muidugi veel põnevam jälgida, kuidas mõnes kohas vesi väreleb ja mõni hüppab veest välja ning kukub plartsatades küljega vastu vett.

Lisa kommentaar

Email again: