Tule puhkama: Pärnumaa puhkeala 14.09

Puhkeala asub Eesti edelaosas Saarde, Tahkuranna, Häädemeeste, Audru, Koonga ja Varbla valla territooriumitel. See sobib hästi nii ranna- kui metsapuhkuseks. Rannikupuhkus annab võimaluse nautida loojuva päikese ilu, kuulata loodusehääli, ehitada liivalosse ning nautida lihtsalt olemise mõnu. Nüüd, sügisesel ajal pakuvad tegevust seene- ja marjametsad, kaunid rabad ning rikkalik ajaloo- ja kultuuripärand. Rannaniidud oma liigirikka taimestiku ja linnustikuga pakuvad huvi loodusesõpradele.

Puhkealalt leiate:

 • 2 matkarada, 4 loodusõpperada
 • 6 puhkekohta
 • 2 metsamaja, 3 metsaonni
 • 4 telkimisala

Valik võimalusi puhkealal:

Tõotusemäe lõkkekoht Tallinn-Pärnu-Ikla mnt 162. km asuvast asfalteeritud parklast paremale poole jääval mäenõlval. Parkimiskohti on 10 autole. Olemas on lõkkeplats, puukuur ja käimlad. Lõkkekoht on sobiv ka telkimiseks.

Priivitsa lõkkekoht telkimisega Kabli külas, Häädemeeste vallas. 10 autot saab parkida looduskeskuse ees. Olemas on lõkkeplats, 2 katusega laudpinki ja puude varjualune.

Rae järve matkarada (4 km) Saarde vallas Rae järve kaldal. Suunaviit Rae järvele Häädemeeste-Tõitoja tee Vangu bussipeatuses. Parkimisvõimalus on 15 autole. Rada läbides tuleb ületada purre, minna üle rippsilla, ületada mahalangenud puid ja ronida mööda järvekallast, et jõuda 5 m kõrguse vaatetornini.

Kilingi-Nõmme metsarada (3,1 km) saab alguse RMK Kilingi-Nõmme metsamaja juurest. Parkimisvõimalus 5 autole. Raja lõpuosas asub grillkoda. 12 vaatepunktist koosnev metsanduslik õpperada, mille kavandas Hendrik Relve. Märjemad kohad on kaetud laudteega, järsule tõusule on ehitatud trepid.

Kolga looduse õpperaja puhkekohas Kolga oja kaldal, Varbla vallas on olemas kattega lõkkekoht ja parkimisvõimalus 2 autole. Kolga looduskaitsealal asuvad Kolga oja ja luited koos männimetsaga. Kaitseala on sobiv paik lühimatkade ja õpperetkede läbiviimiseks. Kolga luited on ka hinnatud seene-marjakorjamise koht.

Tolkuse puhkekoht Tallinn-Pärnu-Ikla mnt 162. km asuvast asfalteeritud parklast paremal on kohti 10 autole. Lähedal asub Tõotusemägi. Kaasiku puhkekohas on olemas katusega laudpink. Naabruses asuvad head marja- ja seenemetsad. Lisaks puhkekohad Metsakülas, Valgerannas ja Matsirannas.

Telkimisalad:

 • Krapi telkimisalal Häädemeeste vallas on suur asfalteeritud parkla 30 autole, 3 parkimistaskut, kattega lõkkekohad, infotahvlid, katusega laud-pingid, käimlad, kaevud ja prügikastid. Paigas leidub rohkelt mustikaid ja seeni.
 • Lemme telkimisalale on suunaviit Häädemeeste-Ikla mnt Lemme bussipeatuse juures. Alal kohti 30 autole. Olemas infotahvlid, kaev, kattega lõkkekohad, metsamajad ning suvisel ajal töötav olmehoone, kus on tasulised tualetid, kauplus-kohvik, pesemisvõimalus. Kokkutulekute korraldamise võimalus kuni 500 inimesele. Võimalik mängida võrkpalli, olemas lava. Paik on rikas mustikate ja seente poolest.
 • Rae järve telkimisala Saarde vallas Rae järve kaldal. Suunaviit Rae järvele Häädemeeste-Tõitoja tee Vangu bussipeatuses. Parkimisvõimalus 15 autole. Olemas ujumissild, kattega lõkkekohad, varikatusega laud-pingid, puukuur, käimlad ning kaev. Head ujumis- ja kalastamisvõimalused, vaheldusrikas loodus ning jõepaisule ehitatud kalatrepp. Naabruses keskmise raskusastmega Rae järve matkarada. Leidub rohkelt seeni.
 • Soontagana telkimisalal Avaste looduskaitsealal Koonga vallas on kohti 10 autole. Olemas telkimisvõimalus, puhke- ja lõkkekohad, metsaonn, käimla. Rikkalik ajaloo- ja kultuuripärand: Soontagana rabasaarel on kahe talu varemed, millel teatakse olevat ajalugu 22 inimpõlve. Soontagana maalinna esimesed kaitserajatised pärinevad VII-VIII sajandist. 

Õpperajad:

 • Kabli looduse õpperada (2 km) Kabli külas, Häädemeeste vallas. Looduskeskuse ees on kohti 10 autole. Telkida saab Priivitsa lõkkekohas, mis asub raja lõpus, seal on ka kattega lõkkekoht. Rada saab alguse Kabli looduskeskuse juurest. Rajalt leiab pesakastimaailma, 2 linnuvaatlustorni ja mitmeid huvipunkte. Lähedal asuvad Purjelaeva Markus mälestusmärk ja kapten-reeder Marksoni majamuuseum Kablis, mitmekesised maastikud, vääriselupaigad.
 • Laiksaare loodusõpperada (1,5 km) Saarde vallas, Laiksaare külas saab alguse endise Laiksaare metskonna kontorihoone juurest. Raja eesmärgiks on tutvustada Eestis vähe esinevaid lammimetsi ning neile omaseid taimekooslusi. Rada läbides tuleb ületada kolm purret ja mahalangenud puid ning ronida mööda järvekallast. Parkimisvõimalus 10 autole metskonna kontori parklas. Olemas infostend raja kaardiga ja kattega lõkkekoht. Vaatamist väärivad Massiaru koolimaja, Laiksaare Ristija Johannese õigeusu kirik, Nigula mudaälved ehk nn sookollide elupaigad, Salupeaksi „uppuv“ rabasaar, Laiksaare looduskaitsealune männik, suur ja väike rändrahn.
 • Rannametsa-Tolkuse loodusõpperaja (2,2 km) rabapealne laudteeosa on halvas seisus, mistõttu soovitame rada külastades läbida ainult luitepealne osa ja vaadelda raba 18 m kõrgusest vaatetornist. Rabapealse laudtee loodame avada veel selle, 2009. aasta lõpus.

Peavarju pakuvad puhkealal Lemme metsamajad, Kilingi-Nõmme metsamaja, Laiksaare metsaonn, Soontagana metsaonn, Katku metsaonn/puhkekoht. Kõigi nende kohta saab täpsemat teavet http://www.rmk.ee/teemad/looduses-liikujale/puhkealad/parnumaa-puhkeala

Tule läbi või küsi lisa!

RMK Kabli looduskeskus-teabepunkt 
tel 505 8242, e-post kabli.looduskeskus@rmk.ee

või

RMK Varbla looduskeskus-teabepunkt
tel 676 7161, e-post varbla.looduskeskus@rmk.ee

Kabli looduskeskuse on värskelt valmis saanud uus siseekspositsioon, kus seintel olevate puslefotode ja pannoode abil oleks kõigil põnev tutvust teha Pärnumaa looduse ja selle häältega!