RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. aprill, 2020

Elukad Võrtsjärve kalakaameras

Võrtsjärve kalakaamera vaateväljas on olnud pidevalt keegi liikvel – kalad, konnad ja hulgaliselt erinevaid veeselgrootuid loomi ning neid tegelasi, kes on jäänud sootuks kahe silma vahele.

Aprilli alguses ilmunud särjeparv on kaamera ees vahelduva eduga saalinud juba kolmandat nädalat, justkui tuleks pilt akvaariumist. Vaid keskpäeva ümbruses on nad mõneks tunniks kuskil ära olnud. Särgedel on praegu kudeaeg ja särjeõngitsejatel rõõmupäevad, sest kudema siirduvad kalaparved on näljased ja iga ussikese jaoks konksu otsas on särg. Tänaseks on arvatavasti juba pooled särjed kudenud.

Roosärjed ja ahvenad pole kaamera ees just igapäevased külalised aga nädala jooksul trehvab neid nägema ikka mitmeid kordi. Osadel ahvenatel niisk jookseb, kuid sellele vaatamata on tema kudemise tippajani vähemalt paar-kolm nädalat aega. 

                                                                                                                                    Roosärjed

Võrtsjärve kaluri sõnutsi nägi ta esimest haugi heidetud marjaportsionit juba märtsikuu teisel nädalal, kuid tänaseni pole massilist marjaheitmist veel olnud, selle põhjuseks on vinduma jäänud kevade tõttu liiga külm järve veetemperatuur. Jahedad ööd on hoidnud ka siin kaamera ees madalas üleujutusalal vee temperatuuri väga jaheda ning loetud haugid on käinud siin neile sobivas kudekohas uudistamas. Osa haugipopulatsioonist pole aga veel külma vee tõttu kalda lähedalegi tulnud. Saame siis näha, kui õhk ja vesi piisavalt soojaks läheb, kas ka näeme kudevaid hauge või jääb enne taanduva vee tõttu kaamera päris kuivale.

Kalakaamera mikrofon püüab helisid veepiiri kohalt kaldavõsast, roostikust ja kaugemalt järvelt. Metsa- ja veelindude hääli kõlab eriti rikkalikult varajastel hommikutundidel ja õhtul enne päikeseloojangut. Ühel päeval tuli otse mikrofoni alla jäälind laulma ja kala püüdma. Selle tunnistuseks on Oti leidlikult tehtud peaaegu pilt kombinatsioonis binokkel ja mobiiltelefon.

                                                                                                                                         Jäälind

Videos alguses on näha üle 3cm diameetriga mageveekogudes elavat sarvtigu ning haugi konutamas särjeparve all.



Lisa kommentaar

Email again: