Eurojaapani lehis Cederhelmi pargis
Kui loodus- ja kultuurisõber mööda kesksuvist Eestit ringi sõidab, siis torkab talle kindlasti silma vanade parkide lehiserohkus. Valdavalt on tegu euroopa (Larix decidua) ja siberi lehistega (Larix sibirica), aga vahetevahel on nende sekka täiesti ootamatus kohas ära eksinud ka mõni tõeliselt põnev leid, nagu näiteks eurojaapani lehis.
Eurojaapani lehis on hübriidne
puuliik, nagu viitab eestikeelne paralleelnimetus hübriidlehis või ka
värdlehis. Eurojaapani lehis on euroopa (Larix decidua) ja jaapani (Larix
kaempferi) liigi hübriid, mis on kasvatatud jaapani lehise käbialges arenenud
seemnest ja tolmeldatud euroopa lehise õietolmuga. Teaduslikult
kirjeldati säärast liiki esimest korda natuke rohkem kui sada aastat tagasi
1917 Šveitsis ja uus hübriidliik äratas kohe palju tähelepanu, sest kasvas
erakordselt kiiresti – tänane hinnang on, et eurojaapani lehis saab raieküpseks
juba 25-aastaselt, millega ületab näiteks hariliku kuuse kasvukiirust enam kui kaks
korda, ületades samas kuuske ka puidukvaliteedilt.
Eurojaapani lehise käbid
Euroopa lehise käbid
Kõige rohkem leidub eurojaapani lehiseid Tallinna parkides ja paljud neist on kindlasti kunagi Kadriorus tekkinud hübriidi järeltulijad. Vanimad ja suurimad eurojaapani lehised kasvavad täna Tallinnas pisikeses kvartalisiseses Cederhelmi (ka Cederhilmi) suvemõisa pargis, kus igaüks nendega lähemat tutvust saab teha.
Cederhelmi pargile nime andnud suvemõisa peahoone on tänaseni Endla tänava ääres vaadeldav, ehkki räbalas seisus. Selle ümber kunagi laiuvast pargist on säilinud vaid riismed, lisaks kõnealustele lehistele mõningad ilusad lääne- ja harilikud pärnad ning käputäis isetekkelisi saari, vahtraid ja pihlakaid.
Tagasihoidliku Cederhelmi pargi eurojaapani lehiste tähtsus seisneb nende vanuses. Nimelt on viimase mõneteistkümne aasta jooksul korduvalt hinnatud sealsete puude vanust ja jõutud järeldusele, et sealsed puud on tärganud 1800.aastal ehk sadakond aastat enne seda kui eurojaapani lehiseid arvati olevat üldse Euroopasse jõudnudki! Nii on alust oletada, et väikse Tallinna pargi eurojaapani lehised on kõige vanemad seni säilinud selle liigi esindajad maailmas! Seda, kuidas need sinna jõudsid, ei ole kahjuks teada.
Esimene eurojaapani lehis fikseeriti kirjalikult alles1954.aastal Saaremaal. Isetekkelisi hübriide, kelle järglasi on hiljem juba teadlikult kultiveeritud, on siin-seal Eestis; esimesed seemnetootjatelt tellitud seemned hakkasid Eestisse jõudma alles 1980ndatel aastatel.
Lisa kommentaar