RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
25. november, 2019

(IL)MATSALU

Tartu-kandi asulate nimesilte on tuunitud juba enne suvel toimunud Metallica kontsertigi. Kümmekond aastat tagasi sai keegi hambavend hakkama Tartu-lähedase Ilmatsalu sildi “kohendamisega” Matsaluks. Ilmselt oli kellelgi lisaks sügelevatele sõrmedele ja huumorimeelele ka märkimisväärne linnuhuvi, sest ega ta asula nime muutes palju mööda pannudki – Ilmatsalu kalatiikide ümbrus on tõesti Matsalu rahvuspargi vääriline linnuparadiis.

Estbirding linnuvaatlejate klubi kodulehe andmetel on Ilmatsalu linnualal kohatud 232 linnuliiki. Ilmatsalu linnuala on oluline peatuspaik veelindude hooajalisel läbirändel, eriti tähtis on see haruldastele väikeluikedele, kelle arvukuse languse taga on just sääraste puhkepaikade kadumine maastikult ja nende traditsiooniliselt rändeteelt.

Kui linnuala kõrgaeg on kevadine veelinnuränne, mille tippaeg jääb aastast olenevalt kuhugi jüripäeva kanti, ja kurvitsaliste ränne suve lõpus, siis mingi suline tegevus käib kalatiikide ümbruses aastaringselt, nii et tasub siit läbi põigata ka praegu. Jäälind, kühmnokk-luiged ja hallhaigur olid mõne päeva eest kohal.

Umbes 3,5 km pikkune Kärevere-Ilmatsalu Linnutee matkarada ühendab Ilmatsalu kalatiike Alam-Pedja looduskaitsealaga ja on loonud linnuhuvilistele vaatlustegevust toetava taristu. Lisaks 6-meetri kõrgusele vaatlustornile on rajal mitmeid puhkekohti, telkimis- ja tuletegemise võimalusi, mis annavad mugavama võimaluse lisaks linnuvaatlustele ka harrastuskalastamiseks. Ilmatsalu jões elavate ahvenate, haugide, latikate, säinaste, särgede, priskete kokrede jt. kalaliikide kõrval on ka kindlalt kaks kaitsealust liiki – tõugjas ja võldas.


Ilmatsalu-Kärevere linnutee matkarada on osa 7,5 km pikkusest Ilmatsalu rattarajast, mis kulgeb kalatiikide juurest edasi Ilmatsalu asulani ning mööda metsateid ja sihte alguspunkti Tenno puhkekohta.

Asula servas olev kõrge punane tellisetehase korsten ja metsas olevad väikesed savikarjäärid annavad aimdust siin õitsenud tellisetööstusest – põnev.


Lisa kommentaar

Email again: