RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
05. september, 2024

Jaaniussid helendavad septembrikuus

Kuigi jaanikuu on ammu selja taga, kohtab praegugi metsaserval rohu sees helendavaid jaanimardikaid (Lampyris noctiluca), rahvasuus jaaniussikesi.

Nii on igatahes lood Läänemaal Noarootsis. Kui eelmise nädala lõpus paistis õhtupimeduses silma neli-viis hõõguvat tulukest, siis selle nädala alguses oli metsaserv juba üsna ohtrates tuledes. Võrreldes jaanikuiste tuledega on nende hiilgus aga pisut lahjem.

Emane jaanimardikas. Foto: Kadri Niinsalu Vikipeedia

Need hõõgujad metsaserval on putukateadlase Urmas Tartese hinnangul jaanimardikate vastsed. Tartese sõnul võivad jaanimardikatel helendada kõik arengustaadiumid. Isegi munad võivad nõrgalt kumada.

Vastsed tunneb ära iseloomulike heledate täppide järgi lülide servades. Emane valmik on ühtlaselt tume. Foto: Kristiina Viiron

Suvel helendavad aga üksnes emased jaanimardikad, kes süütavad oma „laternad“ selleks, et meelitada paaritumiseks kohale isane mardikas. Kui paaritumine on toimunud, siis „latern“ kustub. Emane asub munema ja sureb mõne päeva pärast.

Jaaniussideks kutsutakse emaseid jaanimardikaid tõenäoliselt sellepärast, et neil pole tiibu ja nad meenutavad tõuku. Jaanimardika helenduselund paikneb putuka tagakeha kõhupoolel. Roheka helenduse isaste peibutamiseks põhjustab orgaanilise aine lutsiferiini lagundamine.

Jaaniussikese kutsuv helendus mustavas öös. Foto: Kristiina Viiron

Loodetavasti ei ole jaanimardikatel siiski midagi ühist taevast minema kihutatud nn põrguingli Luciferiga. Eestlaste jaoks on jaanimardikad ikka olnud hea tähendusega, näiteks ennustanud mehelesaamist. Eriline ja veidi ebamaine tunne tuleb neid hõõguvaid täpikesi kohates peale nagunii.

Lisa kommentaar

Email again: