RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
09. september, 2024

Pool möödas, pool ees

LIFE Revives ehk ebapärlikarbi populatsioonide ja elupaikade taaselustamine projekt on jõudnud täpselt poole peale – 3 aastat on möödas ja 3 ees. Rootsi, Soome ja Eesti partnerid koos projekti välise vaatlejaga said kokku Põhja-Rootsis Storforseni kärestiku all, et üksteisele otsa vaadata ja asju arutada.

Miks nii kaugel, ajaloolisel saamide kodumaal? Projekti üheks partneriks ja Rootsi tegevuste koordineerijaks on Norrbotteni läänivalitsus (Länsstyrelsen Norrbotten). Rootsis on kokku 21 lääni, Norrbotten on neist põhjapoolseim ja suurim. Veidi rohkem kui kaks korda suurem kogu Eestist. Norrbotteni keskuseks on Botnia lahe ääres paiknev Luleå. Läänivalitsused on riigivõimu käepikendused ja tegelevad muuhulgas riiklikult oluliste keskkonnateemadega. Näiteks jõeliste ja muude elupaikade parandamise ja taastamisega.

Norrbotteni läänivanema residents Luleås. Läänivanem nimetatakse ametisse Rootsi valitsuse poolt  6 aastaks. Esimest korda lääni ajaloos on vanemaks hetkel naine. Kõik fotod: Mihkel Järveoja.

Rootsis on neli niiöelda rahvuslikku jõge: Piteälven, Torneälven (meile suupärasemalt Tornio jõgi), Kalixälven ja Vindelälven. Definitsiooni järgi on need suuresti inimmõjust puutumata looduslikud jõed, kuhu ka tulevikus ei tohi hüdroelektrijaamu ehitada. Või no peaaegu looduslikud – Piteälvenil on siiski neli reguleerivat paisu ja üks hüdroelektrijaam 15 km kaugusel suudemest. Rootsi teiste suurte jõgede võrdluses on see siiski hea tulemus.
Storforseni kärestik Piteälveni jõel. Kogu kärestiku ulatuses on jõgi palistatud liikumisteedega. Alumisel fotol vaade kärestiku jalamilt, kus asub ka suur hotell.

Piteälven saab alguse Rootsi-Norra piiril olevatest mägedest ja voolab Läänemerre Botnia lahte. Selle teele jääb mitmeid koski ja kärestikke, aga suurim, isegi üks Põhjamaade võimsamaid, mühiseb Storforsenis. Kesksuvel voolab sealt alla 850 m3 vett sekundis, mis iseenesest polegi nii muljetavaldav kogus (Narva jõe keskmine vooluhulk on näiteks 400 m3/s ja suurvee ajal kordades rohkem), ent selle vooluhulga teeb aukartustäratavaks asjaolu, et 600 m pikkusel lõigul laskub see 50 m. Tulemuseks on veemöll, millest ei pea lugu isegi lõhed ja pööravad oma rändel kärestiku all vabatahtlikult harujõkke. Küll aga meeldib see inimestele ja on üks Põhja-Rootsi populaarsematest vaatamisväärsustest koos päris korraliku turismitaristuga.

Avaliku lõkkekoha näidis.

Suuremate vooluhulkade korral leiab Storforsenis vesi vahel tee jõe peasängist väljas, moodustades uusi kärestikke, koski ja väikseid tiike, mis on suvel populaarsed ujumiskohad.

See oli siis lühike selgitus, et miks me just seal kokku saime. No ja muidugi elab ka ebapärlikarpe nii Piteälvenis kui selle harujõgedes päris ohtralt. Aga ei ole see elu neil sealgi päris muretu. Põhja-Rootsi jõgede ja ojade vaba voolamist on tõkestatud, voolusänge on lihtsustatud ja sirgendatud ning valgalasid tugevalt kraavitatud, mis omakorda on muutnud setete liikumise dünaamikat. Need tegurid halvendavad ebapärlikarpide ja paljude teiste vee-elukate elutingimusi. Rootsi jõgede looduslikke sänge on kõvasti muudetud palgiparvetamise tõttu. Et palgid paremini allavoolu liiguks korjati sängist ära suuremad kivid, peamine voolukanal muudeti sirgemaks, kitsamaks ja ääristati tihti puidust ning kividest kaldakindlustustega. Tänaseks on palgiparvetamisest saanud pärandkultuur ja jõesänge muudetakse tagasi mitmekesisemaks. Palju teeb ka veevool ise ära, kui selleks talle võimalus anda – kaldale tõstetud kivid lihtsalt tagasi jõkke panna ja kindlustatud kaldaehitised ära lõhkuda. Lõhkuda ja hävitada pärandkultuuri? Jah ja ei – osa jõelõike jäetakse sihilikult puutumata, et kunagist parimat puitmaterjali transpordiviisi mäle(s)tada.

Ekskavaator taastamas ühte palgiparvetusjõgedest. Kivid tõstetakse kaldalt tagasi sängi ja paigutatakse selliselt, et hakkaks taastuma jõe loogelisus. Ekskavaatoril on spetsiaalne kopp kivide tõstmiseks.

Pärandkultuur saab eksisteerida ka jõe voolu takistamata. Näide ühest objektist, kus eemaldati vana vesiveski paisu kivipõrand, aga säilitati ülejäänud paisu konstruktsioon.

Vaatasime ka üle, mida rootslased on jõudnud oma ebapärlikarbi jõgedel juba teha. Meetodid on üpris sarnased meie omadele ja eks me olemegi nii soomlastelt kui rootslastelt neid õppinud, kuna seal on jõetaastamise teemadega kauem tegeletud. Kus võimalik, kasutakse tehnikat, kus mitte, ei põlata ka ära käsitööd. Ühe puitpaisu ehitamine vanale kuivenduskraavile võib olla mitme inimese päevatöö ja selline kulu õigustab end vaid siis, kui kopale ligipääsu rajamine pole võimalik. Puitpaisudest oleme meie Eestis küll loobunud, sest need kipuvad kiiresti lagunema. Suuremas jõesängis kivide liigutamine on jäetud ikka masinate teha, aga sellele tööle eelneb karpide ajutine ümberasustamine, et tööd neid ei kahjustaks.
Käsitsi rajatud puitkonstruktsiooniga paisud, mis on täidetud kohaliku pinnasega. Ühe sellise ehitamine võtab 2-3 mehel terve päeva.

Üheks varjatud probleemiks on väiksematel ojadel vanad truubid, mis madalveeperioodidel kuivaks jäädes muutuvad kaladele rändetõkkeks. Lahenduseks on kas paremini projekteeritud ja ehitatud truubid või nendest üldse lahti saamine, vaba voolusängi taastamine ja silla rajamine. See probleem pole võõras ka Eestis.
Kalade rändetakistusteks olnud truubid on eemaldatud ja asemele taastatud avatud jõesäng koos sillaga. Väikeste ojade puhul on see parim lahendus.

Eestis oleme projekti esimeses pooles eelkõige keskendunud karpide kasvatamisele. Selle suve seisuga on jões kasvatusplaatidel ja -kastides kasvamas 7500 noort ebapärlikarpi, kes on vaprad ellujääjad 281 forelli lõpustelt vabanenud ja kokku kogutud 34 000 vastsest. Karpide suur suremus esimestel eluaastatel on tavaline ka looduslikes tingimustes, nii et tegelikult edeneb karpide kasvatamine ootuspäraselt.
Pisikesse Rootsi ebapärlikarbi ojja on ehitatud tihedalt puidust voolusuunajaid, mille eesmärk on sängi iseloomu mitmekesistada ja uusi elupaiku luua. Selgelt on näha, kuidas karpide kolooniad on kogunenud tihedamalt just nende struktuuride ja kivide lähedusse.

Norrbotteni läänivalitsuse projektijuht ja meie teejuht Patrik Olofsson tutvustamas lõpetatud töid.

Oleme alustanud jõesängis uute elupaikade loomise ja olemasolevate parandamisega, lisades vette jämedamat puitu ja voolusuunajaid. Selle aasta lõpuks valmivad ka kahe suurema Pudisoo jõe valgalale jääva märgala taastamisprojektid, mida viime ellu järgmisel kahel aastal. Tihedas koostöös Tartu Ülikooliga jälgime jõe seisundit ja taastamistööde mõju vee kvaliteedile ning setete liikumisele. Töö käib nagu vesi voolab!

PS! Sel sügisel unustage ära näo- ja maskisaated, sest telehooaja kõige suurem ja rafineeritum šõu leiab aset RMK Youtube kanalil.
Karpidest ja karbikaamerast käis Terevisioonis hiljuti rääkimas ka RMK ebapärlikarbi spetsialist Katrin Kaldma.

Soome, Rootsi ja Eesti ühisprojekt LIFE Revives (Ebapärlikarbi populatsioonide ja elupaikade taaselustamine, 2021-2027) tegeleb vooluveekogude elupaikade, valgalade ja puhvertsoonide taastamisega. Töid tehakse 32-s Põhja- ja Lääne-Soome, 36-s Põhja-Rootsi ja ühes Eesti jões. Projekti juhib Jyväskylä Ülikool ja Eestist osalevad RMK ja Tartu Ülikool. Ebapärlikarp on Eesti ainus I kategooria kaitsealune selgrootu loomaliik, kelle populatsiooni suuruseks on umbes 25 500 isendit ja teadaolevalt elab praeguseks vaid Pudisoo jões.

Lisa kommentaar

Email again: