RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. märts, 2024

Kanakullikaamera: jälgi Ruudi ja Alla tegemisi uue pesa punumisel

Kanakullikaamera alustas uut hooaega uue pesa juures. Kanakullid Alla ja Ruudi otsustasid sel aastal ehitada sootuks uue pesa, mis asub RMK Tartu kontori taga samas katsepuistus, kus nad eelneval kolmel aastal pesitsesid.

Uue pesa ehitus käib praegu hoogsalt umbes 100 meetri kaugusel vanast pesast ja asub kõrge männi külgokstel tüve õndlas. Kui vana pesitsuskoht oli umbes 15 meetri kõrgusel männi võras siis uus pesa asub lausa 23 meetri kõrgusel maapinnast.


Ruudi ja Alla on teadaolevalt ehitanud juba kuus pesa, millest kaks on olnud Raadil pesitsedes paplil ja üks haaval.

RMK taimla katsepuistus on praegu ehitatav pesa juba kolmas. Esimene pesa paiknes siin lehisel, teine pesa ehitati neli aastat tagasi männile ja on kanakullikaamera jälgijatele tuttav juba kaks pesitsushooaega.

Isaslind Ruudi on Tartu linnuhuvilistele tuttav 2016. aastast, siis tegutses lind Raadi kaitsealal ning sealt ta omale nimegi sai – Raadi Ruudi…Ridi-radi ralla…

Kanakull Ruudi

Ruudil on seljas saatja ja jalas rõngas, nii et linnu tegemised ning liikumised on alates 2019. aastast ilusasti teada.

Isaslinnu tegevuspiirkond nende aastate jooksul pole olnud lai, enamasti lendab ta pesa ümber viie kilomeetri raadiuses ning harva ulatuvad põiked kuni kümne kilomeetri kaugusele pesast.

Kanakull Alla

Kanakullide põline kodu asub ikka metsades, mitte linnamaastikus, aga juba viimase kümnekonna aasta vältel on see kulliline kohanenud üllatavalt hästi linnameluga ja asunud sinna elama. Eks kergesti tabatav saak tuvide, rästaste, hakkide jt näol on jätnud tahaplaanile muud hirmud.

Möödunud kahel pesitsusperioodil, kui on olnud võimalus jälgida Ruudi ja Alla tegemisi kaamera vahendusel, on esimene muna pesasse potsatanud ühel ja samal päeval – 27. märtsil. Näis, kas jätkavad oma traditsiooni ka sel kevadel.

2023. aastal Alla esimene muna 27. märtsil

2022. aastal munes Alla esimese muna samuti 27. märtsil

Lisa kommentaar

Email again: