RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
21. detsember, 2020

Kolm kivi

Käisin oma looduses liikumise ja sotsiaalse distantseerumise projekti (kui seda nii võib nimetada) käigus tutvumas järjekordsete Tallinna-lähedaste kivimürakatega. Praegusel aastaajal on tore kividel külas käia, sest paljud neist hiiglastest peidavad ennast kuskil võpsikus, kust neid tiheda roheluse vahelt on keeruline leida. Neist ühegagi seda probleemi pole, küll aga nende tähistusega.

Esiteks otsisin ma üles Eesti hiidrahnude nimekirja esikümnesse kuuluva Ellandvahe kivi Jõelähtmel. Kuigi tegu on igati märkimisväärse objektiga, siis ühtegi viita otsida ei tasu. Internetist leiab koordinaadid, aga kui lähtuda sellest, et võtta suund Jõelähtme kirikust Jõelähtme golfi poole, siis sealt samast golfiradade ja põllu piirilt Ristikangrumäe kalmeväljal selle tegelase leiabki. Kahe silma vahele on seda raske jätta, sest Rebala muinsuskaitsealal kõrguv hiiglaslik rabakivirahn on igati oma tiitli vääriline – ümbermõõtu on üle 30 m ja kõrgust pea 6 m.  

 Ellandvahe kivi - Jõelähtmel
 Ellandvahe kivi - Jõelähtmel

Teiseks külastasin seal samas lähedal metsas asuvat Laulumäe kivi, mida oli keeruline leida vaatamata sellele, et see on kaardirakendusest leitav ja geoloogiahuvilise loodusesõbra teele jääb isegi üks viit. Viidast edasi peab matkasell küll ise hakkama saama, aga väikse vihjena võin öelda, et viidatud tee lõpus on keelumärk, kuhu juurde saab auto jätta ja jala edasi minnes leiategi suure kivi väikse lagendiku servalt.

Laulumäe kivi - Jõelähtmel
Laulumäe kivi - Jõelähtme

Laulumäe kivi on madalam kui eelnevalt mainitud Ellandvahe, aga on omapärase laiuva põhiplaaniga ja suurema ümbermõõduga, samuti on see varjulisemas ja niiskemas keskkonnas paiknev rahn koduks väga paljudele taimedele. Oma nime olevat kivi saanud selle järgi, et laialivalguva lauge laega kivi pidavat meenutama laululava. Mine sa võta kinni, kas see pärimus tõele vastab, aga jutuks hea küll.

Kolmandat kivi näeb ühtviisi samas valguses nii valgel kui ka pimedal ajal. Kui teil on vaja poodi minna ja olete parasjagu Viimsi kandis – selle loo kolmanda kangelase leiate Viimsi kaubanduskeskuse seest toidupoe müügisaalist. See 22,4-meetrise ümbermõõduga rändrahn on väga hästi hoitud ja eksponeeritud. Seni, kuni kivi Haabneeme rändrahnu nime all tunti, ei teadnud teda peaaegu keegi, nüüd on keset müügisaali trooniv mürakas aga nii populaarne, et ka naaberkogukond tahaks oma poodi samasugust.

Haabneeme rändrahn - Viimsi Selver
Haabneeme rändrahn - Viimsi Selver

Kommentaarid

22 .mai, 2022
Kaur Virunurm
Laulumäe kivi külje all on veel üks rahn - Kuke-Miku kivi. Seda on küll raske leida! Ehkki ta on Laulumäe kivist vaid 150 meetri kaugusel.

Lisa kommentaar

Email again: