RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. august, 2016

Mägrapojad jõuavad koju

Paari päeva eest oli võimalik näha esimest korda mägrapoegi RMK mägrakaamera ees kogu kolmeaastase ajaloo jooksul.

Tõsi küll, kaks mägrapoega on suvega jõudnud juba noorukiikka ega paista enam kaugeltki välja väikeste siidiste mänguhoos karvakeradena ja pealiskaudsel pilgul võib neid isegi täiskasvanud loomadeks pidada.

Tõena tundunud ja levinud ettekujutus päevi kevadise ja päikselise uru ees mängivatest mägrapoegadest tundub olevat pigem üliharuldane vaatepilt kui reegel. Vähemasti läänepoolses Eestis paistab see välja sedamoodi.

Kus nad siis olid?

Inglismaa mägrauurijate andmetel tulevad seal mägrapojad urust välja 8-9 nädala vanustena ja tegutsevad väga lühikest aega uru läheduses ning seejärel lahkuvad koos emaga mägralinnast ega ole sügiseni urgudega seotud. Ema ja pojad võivad magada üsna juhuslikes paikades seal, kus poegade jaks parasjagu otsa saab. Saareriigis võivad nad ringi hulkuda-toituda isegi kuni 300 hektari suurusel maa-alal sõltuvalt sellest, kui külluslik on toidulaud ja stressivaba piirkond. Siis võivad mägrapojad üksi või koos emaga sattuda väga kummalistesse paikadesse kus tavaliselt mäkru ei kohta.

 Saaremaal mägrakaamera ja mandril rajakaamerate eest kadusid mägrad äkitsi mai viimastel või juuni esimestel päevadel, küllap just siis kui pojad olid paari kuused ja ema sabas vargsi kadusid. Vaid harva, kord nädala-pooleteise jooksul jäi kaadrisse tõenäoliselt üksik isasloom, kes käis kodu kontrollimas. Hulkusid siis nemadki laias kaares ringi.

Nüüd, alates augusti keskpaigast on mägrakaamera ees jälle sagimist enam ja arvatavasti loomadel pikemad tiirud tehtud ning hoiavad rohkem kodulinnaku lähedusse, kus talvel tehakse poegadega koos uinakut.

Hoiame mägrakaameral silma peal.

http://pontu.eenet.ee/mager-2016-08-15-06-06.mp4 Selles lõigus võib mäger pikalt lageda taeva all magada laskmata end musträstast häirida


Lisa kommentaar

Email again: