RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. aprill, 2016

Treppoja kevadised veed

Tallinna-lähedane Treppoja juga võib uhkeldada Eesti suurima kaskaadi väärika tiitliga - siin langeb vesi sajakonnal meetril 6-22 m laiuselt lausa üheksalt suuremalt ja hulgalt väiksematelt astangutelt. Joastiku veelang ulatub kuue meetrini.

Illurma klindineemikul algav kümnekonna kilomeetri pikkune ja 20 km2 suuruse valgalaga Treppoja suubub paeplatoo nõlvalt Lahepere klindilahte. Ülemjooksul voolab oja kuivenduskraavides ja edasi oma looduslikus sängis. Kanjonorgu siin ei näe, sest üheltpoolt on joastik üsna noor, tekkides alles Litoriinamere lõpuperioodil või Limnemere alguses, ja teisalt on ka vooluhulk piisavalt väike, mis omakorda sobib siin elutsevale jõesängi pudelroheliseks toonivale niitvetikale. 


Juga on mõnus vaadata igal aastaajal, sest piisavalt vett jätkub siin alati. Talvel pakub kosk veerõõme vesipapile, suvepalavuse eest tasub pakku tulla ojakaldaid palistavasse varjulisse segametsa ja kevadel rõõmustavad silma oja kallastel õitsevad kevadlilled - 29. märtsil olid esimesed lepiklilled juba oma kapsaussivärvi pead kevadisest kulust ja lehekõdust välja pistnud! Oja kaldal seisev terane kuulaja eraldab veekohinast punarinna laulu.


Kommentaarid

05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1
05 .august, 2019
1
1

Lisa kommentaar

Email again: