Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
30. detsember 2014

Metsaorav

Oleme nii harjunud julgete linna- ja pargioravatega, et nende metsas ja maal elavate liigikaaslaste käitumine võib üsna pentsik tunduda.
Veel enamgi – me ei pruugi metsas käies pelglikku oravat tihti üldse kohata. Selle väikse kohevasabalise pintselkõrvadega tegelase olemasolust annavad tunnistust üksnes pisike jäljerida lumel või puu all vedelevad näritud kuusekäbid. Ei ole neid kuuse- ega muus metsas kuskilt igast kaarest juurde jooksmas, et peopesalt palakest nuruda nagu seda vahest linnaoravatega võib juhtuda.

Päris metsaoravaid, saledamaid kui linna omi, võib talvel vilksamisi kohata sagedamini kuusikutes, kus oravate põhiline toit ripub ladvaokstel. Eks orava kuusekäbilembusele viitab ka tema rahvapärane nimetus –  käbikuningas.

Talvel toitub orav lisaks kuusekäbidele ka sügisel “sahvrisse” varutud pähklitest, seemnetest, tõrudest jm peidetud sobivast kraamist.

Praegu, kõige pimedamal aastaajal, on ainult valges tegutseval oraval toidu otsimiseks vaid loetud tunnid. Pika pimeda öö saadavad loomakesed mööda kõleda tuule eest kaitstud paikades – kas oma ehitatud pesas, mõnes puuõõnsuses või ka sobivasse kohta lindudele pandud pesakastis.

Vanasti oli talvises kasukas orav hinnatud karusloom, aga tänapäeval Eesti oravad jahimeest kartma ei pea ja nii ongi metsaorava hirmuäratavaim vaenlane metsnugis.

Sedasi toimetas arglik metsaorav 29. detsembril. Ehk tuli uurima, kus saaks “parajat polaarööd” hubasemalt veeta.

Suvekarvas orav. Saare- ja Hiiumaal võib kohata ka väga tumedaid, peaaegu musti oravaid.

Kommentaarid

31 .detsember, 2014
madis
nii tore kirjeldus

Lisa kommentaar

Email again: