Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
18. veebruar 2015

Pilkupüüdvad kuused

Meie ainus looduslikult kasvav harilik kuusk võib välja näha hoopis teistsugusena, kui oleme harjunud teda nägema.
Kuuse vormide suures mitmekesisuses torkavad eriti  silma puuteadlaste-dendroloogide poolt tabavalt nimetatud ussi- ja lühterkuusk. Muidugi, ühte ega teist kuuse vormi pole kaugeltki mitte igas kuusikus.

Ussikuusk on oma nime saanud tänu väga pikkadele usjatele või vitsjatele ja looklevatele okstele. Kuuse tavalisest kujust hälbinud vorm paistab välja justkui omaette liigina. Paksust ja pimedast kuusikust seda üsna haruldast kuusevormi ei leia. Väga aeglaselt kasvav puu, kellel on hõre võra ja vähe okkaid, vajab kasvamiseks palju valgust. Nii need mõnikümmend  meil teadaolevat ussikuuske kasvavadki hõredas metsas või üksikpuuna. Üks neist kasvab Lobi külas Lääne-Virumaal, kõrgus 17,5 m ja ümbermõõt 138 cm.

Lobi küla ussikuusk.

Lühterkuused sarnanevad hiiglasliku küünlajala või lühtriga. Kes teab, kui palju võib neid meil kasvada, aga ühe neist leiab Võrumaalt Pältre küla lähedalt. Pältre lühterkuusk on omataoliste seas Eesti võimsaim. Umbes 25 m kõrgusel puul on lausa 11 latva. Kaarjalt ülespoole pürgivate tüvedega puu on selliseks kujunenud looduslikult, kuuse enda omapära tõttu.                                 



Pältre lühterkuusk. Seoses pilkupüüdvate puudega siginevad sageli igasugused rahvajutud. Nii kõneldakse sellegi tavatu kujuga kuuse kohta, et puu alt olevat leitud palju raha, mille olid sinna kunagi ammu matnud kiviraidurid.


Kaks lühterkuuske kasvavad Kullamaa kirikaia piirdemüüri ääres. Kuused on istutatud 19. sajandi lõpus ja tõenäoliselt on istikud toodud Saksamaalt, kus sellel ajal olid lühterkuused aednike seas väga populaarsed.


Ussikuuse pikad oksad



Kuusk võib kasvada kui muru

Lisa kommentaar

Email again: