Metsamajanduse tegevusvaldkond


Metsamajanduse tegevusvaldkonna eesmärk on majandada RMK hoole all olevat riigimetsa säästlikult ja tõhusalt.

Metsamajanduse tegevusvaldkonna alla kuuluvad:
  • metsamajandusosakond
  • metsamajandusregioonid
  • metsakasvatustalitus
  • metsakorralduse ja kaugseire osakond
  • metsataristu osakond
  • puiduenergeetikatalitus
Metsamajandusosakond töötab välja metsade majandamise põhimõtted ja koordineerib metsamajanduse tegevusvaldkonna üksuste töid. Samuti arendab osakond metsamajanduse IT-rakendusi.

Metsamajandusregioonid tegelevad puidu varumise ja ümarpuidu logistikaga. Regioone on kolm: Edela, Kagu ja Kirde. Iga regioon on jagatud neljaks varumispiirkonnaks.

Regiooni koosseisu kuuluvad ka metsaülemad ja kaasamisspetsialistid. Regiooni metsaülemad on esmaseks kontaktiks kohalikul tasandil asjaajamisel. Regiooni kaasamisspetsialistid räägivad kohalikega läbi kodulähedastes metsades tehtavad majandamistööd.

Metsakasvatustalitus hoolitseb RMK hoolde usaldatud noore metsa kasvatamise eest, st istutab metsa ja hooldab seda ning teeb valgustusraiet, et igale alale kasvaks parim latimets 15 aastaga.

Metsakasvatustalitusega ühise juhtimise all on ka taimla- ja seemnemajandusosakond, kes toodab metsakasvatustalituse tellimusel metsataimi kuni 5 aastat ette. Meil on seitse taimlat: Kullenga, Marana, Purila, Reiu, Rulli, Räpina ja Tartu taimla.

Meie ülesanne on tagada kogu Eesti jaoks vajalik metsaseemnete varu. Hoiame riiklikus seemnevarus kodumaise männi, kuuse, arukase ja sanglepa seemneid. Sõltuvalt puuliigist katavad need Eesti metsanduse vajaduse 2–8 aastaks.

Seemneid kogume seemlatest ja metsas. Meil on 22 seemlakompleksi. Lõviosas uuendatakse ka erakätes olevat Eesti metsa meie varutud sertifitseeritud seemnest kasvatatud puudega.

Metsakorralduse ja kaugseire osakonna töötajad koguvad inventeerimise käigus regulaarselt andmeid RMK hoole alla usaldatud metsade paiknemise, seisundi ja varu kohta. Nii saavad teised RMK tegevusvaldkonnad planeerida oma tegevust usaldusväärsete ja ajakohaste andmete alusel.

Näiteks inventeeritud metsamaa puhul on meil teada, mis puud seal kasvavad, kui palju neid on ning milline on metsa tervislik seisund. Selle info põhjal saab targalt planeerida metsamajandus-, aga ka looduskaitsetöid.

Kõik RMK metsakorraldajad on koolitatud vääriselupaikade asjatundjaks ning oskavad looduses märgata kaitsmist vajavaid liike ja elupaiku. Vääriselupaigad kantakse andmebaasidesse ning need liigituvad rangelt kaitstava metsa alla.

Ajapikku on metsakorraldusse lisandunud uusi tehnilisi lahendusi ning klassikalist metsakorraldust täiendavad kaugseire võimalused. Näiteks saab metsaressurssi hinnata laserskanneri (Lidar) abil, kahjustusi kaardistada satelliidi andmete põhjal või kasutada metsamajanduslikke töid puudutavate otsuste tegemisel hoopis tehisintellekti.

Metsataristu osakond tegeleb RMK metsataristu hooldamise ja uuendamisega. Meil on hea ülevaade selle kohta, milline on RMK metsateede ja metsakuivendussüsteemide olukord. Kui teid või kuivendussüsteeme on vaja hooldada, juurde ehitada, rekonstrueerida või uuendada, valmistavad osakonna spetsialistid projektid ette ning vajalikud tööd tehakse ära. Suurema keskkonnamõjuga tegevuste jaoks koostab osakond keskkonnamõju analüüse ja tellib eksperthinnanguid.

Puiduenergeetikatalitus korraldab energiapuidust (raidmetest, tüvestest, kändudest ning mõnel juhul ka küttepuidust) hakkpuidu tootmist ja selle vedu klientidele.

Valdava osa metsakasvatus- ja raietöödest, kogu ümar- ja hakkpuidu veo ning energiapuidu hakkimise, samuti kõik metsaparandus- ning looduskaitsetööd teevad RMK-le partnerettevõtted. Seeläbi jõuab aastas Eesti väikeettevõteteni ligikaudu 100 miljonit eurot.