Mida peaks metsas liikudes teadma seakatkust?  10.09

Tänaseks on sigade Aafrika katk diagnoositud Eestis ühel Valgamaa ja ühel Viljandimaa metsseal. Seenelised-marjulised ei puutu metsas just tihti metssigadega kokku, aga kui see juhtub, tuleks järgida kindlaid ettevaatusabinõusid.
  • Kui leiad metsast surnud või ilmsete haigustunnustega metssea, anna sellest teada metsaomanikule või helista maakondliku veterinaarkeskuse numbrile ja täida veterinaararsti edasisi korraldusi.

  • Kui telefonikontakti veterinaararstiga ei saa, tuvasta oma asukoht ja helista Veterinaar- ja Toiduameti vihjetelefonil – automaatvastaja number on 605 4750. Jäta automaatvastajale teade, oma nimi ja kontakttelefoni number. Väldi otsest kontakti surnud metsseaga.

  • Ära puutu metsas võimalikke nakatunud esemeid paljaste kätega.

  • Ära jäta toidujäätmeid loodusesse, sest siga võib sedakaudu haigust levitada.

  • Kui kahtlustad, et oled olnud kontaktis nakatunud sea korjuse või väljaheidetega, puhasta pärast looduses viibimist oma riided ja jalanõud.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest). Sigade Aafrika katku ei haigestu teised loomaliigid ega inimesed, kuid nad võivad viirust edasi kanda.

Lisainfo: www.seakatk.ee