RMK ootab teadusuuringute rahastustaotlusi 01.10
RMK teadusnõukogu ootab kuni 31. oktoobrini rahastustaotlusi säästvat metsandust edendavate rakendusuuringute läbiviimiseks Eestis.
RMK teadusnõukogu on tänavu valinud kaks prioriteetset säästva metsandusega seotud teemavaldkonda, millega seoses projektitaotlusi oodatakse. Rahastatavate rakendusuuringute valikul on prioriteediks Eesti oludes rakendatav mitmekülgne ja säästlik metsandus, mis hõlmab ökoloogilisi, majanduslikke ja sotsiaalseid uurimisvaldkondi.„Rakendusuuringute toel saavad RMK otsused ja tegevused teaduspõhisemaks. Tänavu otsustasime keskenduda kahele teemale, mille mõju on pikaajaline ja mille osas vajame täiendavaid teadmisi. Püsimetsamajanduse kohta napib omamaiseid uuringuid, mistõttu otsime selle katsetamiseks riigimetsas sobivaid alasid, eesmärgiga luua edaspidisteks uuringuteks ja parimate praktikate kujundamiseks hea alus. Kuivendusest on mõjutatud suur osa riigimetsi ja soovime teada, millised on muutused kuivendatud metsades võrreldes kuivendamata aladega ja kuidas neid muutuseid juhtida nii, et positiivsed mõjud kaaluksid üles soovimatud tagajärjed, seda nii kliimamuutuste, metsakasvatuse kui ka veekvaliteediga seotud aspektidest lähtuvalt,“ selgitas RMK juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
Prioriteetsed teemad, mille uurimist RMK teadusnõukogu vajalikuks peab, on:
1. Püsimetsanduse näidis- ja katsealade disain
RMK on üle Eesti rajamas püsimetsanduse näidisalasid, kus kasutatakse erinevaid metsakasvatuslikke võtteid metsa levinumates kasvukohatüüpides ja valdavates peapuuliigi metsades, mille eesmärgiks on pakkuda teadlastele võimalust uurida püsimetsanduse mitmetahulisust ja omavahelisi seoseid. Näidis- ja katsealade võrgustik peaks saama aluseks püsimetsamajanduse pikaajalisel rakendamisel.
2. Metsakuivenduse mõju metsa ökosüsteemile
Suur osa Eesti metsadest on kuivendatud. Metsakuivenduse mõju on pikaajaline, kompleksne ja muutused ökosüsteemis avalduvad alles aastakümnete pärast. Teadmised kuivendamise pikaajalisest mõjust ökosüsteemile vajavad täiustamist, et alasid jätkusuutlikult majandada.
Taotlusi oodatakse kuni 31. oktoobrini 2024 e-posti aadressil teadus@rmk.ee, lisainfo ja vajaliku taotlusvormi leiab https://www.rmk.ee/teadus.
Taotlusi hindab RMK teadusnõukogu ja välised retsensendid.
RMK alustas sihipärase teadustegevuse toetamisega 2008. aastal. Tänaseks on rahastatud 21 rakendusuuringut kogusummas üle kolme miljoni euro. RMK teadusnõukokku kuuluvad Eesti Maaülikoolist Diana Laarmann, Monika Suškevičs ja Reimo Lutter, Tartu Ülikoolist Jaan Liira, Kadri Runnel ja Kaido Soosaar, Tallinna Ülikoolist Jaanus Terasmaa, Tallinna Tehnikaülikoolist Üllas Ehrlich ning RMK-st Kristjan Tõnisson.